Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Salavat Nedir Kısaca Nasıl Okunur?

c20

Bu yazımızda salavat nedir kısaca nasıl okunur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müslümanlık, İslam’ın ve imanın şartlarını kabul etmekle başlar ve devam eder. İman şartlarından biri de peygamberlere imandır. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Bugüne kadar gelen peygamberlerin sonuncusudur. Bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir.

Peygambere hürmet, Allah’a hürmettir. Peygamber din adına konuşan en yetkili kişidir. İnsanlardan farklı olarak vahiy gelmesi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’i peygamber yapmıştır. Kendi ifadesi ve Allah’ın tasdikiyle O da bir insandır. Çünkü insanlığa gönderilmiştir.

Peygamberi destelemek, Allah’ı desteklemektir. Salavat, desteklemek demektir. Kur’an-ı Kerim’de Allah ve melekleri peygamberi destelemektedir, ey iman edenler siz de destekleyin mealinde ayet bulunmaktadır. Bu ayet fiili ve kavli olarak algılanmıştır.

Fiili olarak peygamberin İslam’ı yaşadığı gibi yaşamak doğrultusunda Allah’ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak olarak bilinir. Kavli yani sözlü olarak ise “Allahümme salli ala seyyidina Muhammed” şeklinde Allah’ım, Efendimiz Muhammed’i destekleriz, anlamındadır. Peygamberin adı anıldığı zaman salavat getirmek bir emrin gereğidir. Bu nedenle adı anıldığında salavat getirilir. Adı yazıldığında selam gönderilen ifadeler de yazılır.

Salavat getirme, en bilindik şekliyle böyledir. Allahümme salli ala seyyidina Muhammed, en kısa salavat şeklidir. Uzunları ve değişik şekilleri de vardır. Bunlar hadislerden çıkarılan salavatlardır. Hadislerde sahabelerin rivayet ettiği şekilde Müslümanlar salavat getirmektedir. Bu farzdır ve sevaptır, yapılmadığında ise günahtır, cezası vardır.

Müslümanlar bunun bilincinde yaşamaktadır. Peygambere hürmet edip O’nu desteklemektedirler. Kavli ve fiili olarak bu destekleyiş kıyamete kadar sürecektir.

Salavat Nedir Kısaca Nasıl Okunur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz