Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler Özeti ve Kahramanları Kısa

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler Kitap Özeti ve Kahramanları

Sait Faik, Türk Edebiyatı’nda önemli isimlerden biridir. Tanzimat dönemiyle birlikte edebiyatta yerini alan hikaye türünün durum hikayesi alanında önemli eserler ortaya koymuştur. Bazı hikayeleri seçme hikayeler olarak yayınlanmıştır.

Sait Faik’in seçme hikayelerinden bazılarının özetleri şu şekildedir:

Semaver

Ali, yeni bir iş bulmuştu ve çok sevinçliydi. Annesiyle birlikte yaşıyordu ve annesi de bu duruma çok sevinmişti. İşe giderken kahvaltı yapar, semaverden çay içerdi. O kalkmadan annesi her şeyi hazır ederdi. Semaver çayına ve fabrikanın karşısındaki güğümde salebe bayılıyordu.

Bir gün yine işe gitmek için annesiyle heyecanla kalktı. Kahvaltı yapıp semaverden çay içtiler. Sevinçliydi, işi vardı. Ali’nin annesine ölüm, komşu misafir gibi gelmişti. Günlerdir göğsünde hissettiği ağrı nihayet ölümün haberini getirmişti.

Ali, yataktan kalktı, semavere doğru ilerledi, annesini yığılmış gördü, yanına gitti. Annesi buz kesmişti. İnanamadı ve ağlayamadı. Onu yatağa taşıdı. Akşama doğru ancak komşulara haber verdi. Kabullenemedi, semaverle göz göze geldi, onu kaldırdı ve ağlamaya başladı, bir daha çay o evde kaynamadı.

Kahramanlar

Ali: Genç yeni iş sahibi bir delikanlıdır.

Ali’nin annesi: Yaşlı, sevecen, hasta bir kadındır.

Sivriada Sabahı

Adada balıkçılık yapan ve geçimini balıkçılık faaliyetleriyle karşılayan bir adamla yanında çalışan çırağının hikayesinin devamı olarak yazarın Kalafat ile olan diyaloglarından oluşan bir hikayedir. Hikayede hayat geçimi, rızık temini, günlük hayat dertleri tavşan yakalamadan, yumurta toplamaya kadar anlatılır.

Kahramanlar

Kalafat: Balıkçılık yapan bir ihtiyardır.

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sunset Honey dedi ki:

  Gerçekten çok sağolun imdadıma yetiştiniz tam zamanında buldum burayı sağolun!!

 2. Anonim dedi ki:

  Çok güzel teşekür ederim

 3. Eslem! dedi ki:

  Zemberek ve stelyanos hrisopulos gemisinin kahramanlari , yardimci karakterlerini yazar misiniz ?

 4. zehra dedi ki:

  hiç anlamadım

 5. Füsun dedi ki:

  Bu yazınızda bizler için hazırladığınız Sait Faik Abasıyanık hikayeleri çok güzel olmuş gerçekten çok beğendim ellerinize ve emeğinize sağlık.

  1. Leyla Gürsoy dedi ki:

   Rica ederim! Sizleri mutlu ettiysek ne mutlu bize! Daha nice kitaplarda nice özetlerde görüşmek üzere,Okur kalın!?

Yorum Yaz