Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Sahnenin Dışındakiler Özeti ve Kahramanları Kısa

Sahnenin Dışındakiler kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Sahnenin Dışındakiler özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Sahnenin Dışındakiler Kitap Özeti ve Kahramanları

Sahnenin Dışındakiler, 1920 yıllarda geçen bir romandır. Ahmet Hamdi Tanpınar, o yılların keşmekeşliğini Anadolu coğrafyası üzerinde farklı beldelerde yaşayan aynı hayatı paylaşan siyasi, sosyal insanlarla değerlendirmiştir.

Özet:

Cemal, üniversite eğitimi tamamlamak için İstanbul’a döner, Eski akrabaları Behçet’e gitmeyi tehir ederek eski mahallesine bakmak ister. Savaş yıllarında harabeye dönüşen mahalleyi seyrederken anıları canlanır. İhsan ve Sabiha ile geçen çocukluğunda birbirlerine iyi gelecek şeyler de yaşamışlardır.

Çocukluk yıllarında Sabiha, İhsan’a tutulmuştur. Bu Cemal’in ağrına gitmiştir. Cemal’in babasının tayini Anadolu’ya çıkınca uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Yeniden dönüp bunları hatırladığında onları bulmak ister.

İlk önce İhsan’a ulaşır. Sabiha’yı görmek için ondan yardım istemek zorundadır. Nitekim ona aşıktır ve ne yaptığını bilmek ister. Fakat İhsan, eskisi gibi değildir. İttihat ve Terakki’nin siyasi ve kirli işlerine bulaşmıştır. Evinde sürekli siyaset konuşulmakta gizli işler dönmektedir.

Nasır Paşa’nın hatıralarını dikte etmek ister. Nasır Paşa’yı evinde canı sıkkın ve üzgün bulur. Birlikte bütün vesikaları yakmaya başlarlar. Ertesi günlerde köprü denen bir yerde Sabiha ile karşılaşır. Muhtar diye biriyle evli olan Sabiha, Cemal’e olan ilgisini kaybetmemiştir. Kocasından korkar. Çünkü aralarındaki eskiye dayalı ilişkiyi bilmektedir.

Sabiha, Cemal’in kaldığı yere gelir, ağlar ve sızlar bir kararsızlıktan bahseder. Bu sırada Nasır Paşa’yı öldüren İhsan tevkif edilir. Sabiha, tiyatro sahnesinde gösterisine başlar. Tek kararsızlığının bu olduğu anlaşılır.

Kahramanlar:

Sabiha: Özgürlük düşkünü bir kızdır.

Cemal: Üniversite eğitimi tamamlamaya çalışan ve neşriyatta ilgilenen biridir.

İhsan: Siyasi kişiliği ağır basan gizli işler peşinde olan biridir.

Nasır Paşa: Bir devlet adamıdır.

Sahnenin Dışındakiler Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Oya dedi ki:

    Sahnenin dışındakiler karakter analizi yapmak için bu yazıyı kullandım ve bu yazıdan çok fazla bilgi toplamış oldum. Gerçekten bu yazı bana bu konuda çok yardımcı oldu.

Yorum Yaz