Sağlıklı Olmak Niçin Temel Bir İnsanlık Hakkıdır?

c13

Bu yazımızda sağlıklı olmak niçin temel bir insanlık hakkıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların doğuştan kazandığı bazı haklar vardır. Bunlar insan olmanın gereğidir. İnsan olarak dünyaya gelmenin bir sonucudur. Sağlıklı olarak temiz bir çevrede yaşamak da insanlık hakkıdır. Çünkü sağlıklı olmak insan kalabilmenin şartıdır. Bu nedenle sağlık bir çevrede barınmak, yemek, içmek ve giyinmek gerekir ki insanlık faaliyetleri devam edebilsin.

Sağlıklı olmak, kalmak temel bir insanlık hakkıdır. İnsanın yaşaması için gerekli olan şartları sağlamak insanlık gereğidir. Bu nedenle devletler sağlık politikalarıyla insanların sağlıklarını güvence altına almıştır. Belirli yaşlara kadar insanlar tamamen devlet güvencesiyle sağlık hizmeti görmektedir. Bu sosyal ve hukuk devleti olmanın bir gereğidir.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın nasihati bu toprakların atalarından çıkmış bir söz olarak bütün dünyanın bilmesi gereken bir sözdür. Bir nefes sıhhatin dünyada devletler kurmaktan daha değerli olduğunu bilmek şuuruyla insana yapılan her türlü hizmetin başında sağlık hizmetleri de en az insan olmak kadar değerlidir.

Bütün dünyanın kabul ettiği temel hakkın sağlık olduğu görüşü, hemen her devlet tarafından da uygulanmaktadır. Bu ilkeye olan inançla sağlık bir çevre ve temiz bir dünya oluşturma ve miras bırakma da bir görevdir. Bu nedenle çevre temizliği birinci derecede önemlidir. Gıdaların güvenirliği de aynı şekilde sağlığı temel hak kabul edenler tarafından birinci derecede önemli olmalıdır.

Sağlıklı Olmak Niçin Temel Bir İnsanlık Hakkıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.