Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Sağlığımızın Geliştirilmesi Ve Korunmasına Katkı Sağlayan Fiziksel Aktiviteler

Bu yazımızda sağlığımızın geliştirilmesi ve korunmasına katkı sağlayan fiziksel aktiviteler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hayatında birçok şeye muhtaç olarak yaşar. Bu insanın fıtratında vardır. İnsan temelde beslenme, barınma ve korunma ihtiyaçları etrafında hayatını devam ettirir. Fakat bu ihtiyaçlarla birlikte bir de sağlıklı olma durumu ortaya çıkar. Temel ihtiyaçlar doğrultusunda sağlıklı olma durumu sağlanır. Sağlıklı kalma durumu geliştirilir ve korunur.

Sağlığın geliştirilmesi ve korunmasına katkı sağlayacak bir takım aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteler sağlıklı olma durumunu son derece geliştiren faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerin başında spor yapmak gelir. Yürüyüş yapmak, koşmak, egzersiz yapmak, bisiklete binmek, top ile ilgili sporları yapmak, yüzmek, at binmek, ok atmak, güreşmek insan sağlığını olumlu yönde etkileyen sporlardır.

Atalarımız sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek, insan sağlığının önemini kavramış ve buna binaen birçok aktivite geliştirmiştir. Tarihte geleneksel spor olarak bilinen aktiviteler, at binme, cirit atma, ok atma, güreşme, yüzme gibi bedensel faaliyetlerin öne çıktığı fiziksel aktivitelerdir.

Tarihten günümüze kadar inşalar sağlıklı kalmak için iyi beslenmişler ve bununla birlikte bir takım fiziksel aktiviteler yaparak sağlıklı olmuşlardır. Beslenmenin yanında, doğru spor yapma şekilleri de sağlığı etkiler.

Yersiz, zamansız, bilinçsiz yapılan fiziksel aktiviteler ise sağlığı olumsuz etkiler. Bu nedenle fiziksel aktivite gerçekleştirirken bir uzmandan ya da bilen bir kişiden yardım almak gerekir. Bilinçli spor yapmak insan ömrünü uzatır.

Sağlığımızın Geliştirilmesi Ve Korunmasına Katkı Sağlayan Fiziksel Aktiviteler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz