Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar Neler?

Aşağıda saf madde ve karışım arasındaki farklar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Saf madde, aynı cins atomlardan oluşan elementler ve farklı cins elementlerin bir araya gelmesiyle oluşan bileşik moleküllerinden meydana gelen maddelerdir. Karışımlar ise en az iki maddenin bir araya gelmesiyle oluşan maddelerdir. Homojen ve heterojen olarak ikiye ayrılmaktadır. Birbirini için eşit bir şekilde çözülen maddeler homojen karışımlardır. Heterojen karışımlar ise birbiri içinde tam çözünmeyen maddelerdir.

Saf madde ve karışımlar arasındaki farklar şu şekildedir:

*Saf maddeler yapılarında tek cins tanecik bulunduran maddelerdir. Karışımlar farklı cins tanecikler oluşturan maddelerdir.

*Saf maddeler sadece homojendirler. Karışımlar ise homojen ve heterojen olabilirler. 

*Saf maddeler ancak kimyasal yollarla ayrıştırılabilirler. Karışımlar fiziksel yollarla ayrıştırılabilirler.

*Saf maddeler belli sembol ve formüllerle gösterilmektedir. Karışımlar ise sembol ya da formüllerle gösterilmezler.

*Saf maddelerin sabit sıcaklık ve basınçta yoğunlukları sabittir. Karışımların hal değiştirme sıcaklıkları sabit değildir.

Saf maddeler elementler ve bileşiklerdir. Karışımlar ise farklı cins taneciklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Su, tuz, şeker saf bileşiklerdir. Karbon, Sodyum, Magnezyum, Hidrojen saf elementlerdir. Tuzlu su, şekerli su, talaşlı su, ayran, kan karışımlardır. Karışımlar fiziksel olarak ayrıştırılabilir. Fakat saf maddeleri ayırmak için özel kimyasal işlemler yapmak gerekir. Saf maddeler doğada saf halde bulunabilir ya da karışımların içinde yer alabilir.

Saf Madde ve Karışım Arasındaki Farklar Neler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Saf madde yapılarında tek cins tanecik bulundururlar. Saf ve homojendirler. Karışımlar adı üstünde olduğu gibi 1 yada daha fazla saf maddenin karışımından elde edilirler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.