Sadabat Paktı Ülkemize Hangi Faydaları Sağlamış Olabilir?

Bu yazımızda Sadabat Paktı ülkemize hangi faydaları sağlamış olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1934’te sağlanan Balkan Antantı ile Batı kuzeyinde yer alan Balkan sınırlarını Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ile birlikte saldırmazlık ve işbirliği şeklinde neticelendiren Türkiye, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra değişen güç dengeleri ve silahlanma yarışlarının olası tehlikelerine karşı önlemler almaya devam etmekteydi.

Ülkenin doğusunda baş gösteren isyan hareketleri ve sınırların belirsizliği İran ile olan temasların zayıf olması sonucunda Türkiye sınırlarını ve komşu ülkelerin sınırlarını tehdit ettiği için Sadabat Paktı imzalanmıştır.

Bu pakta, Türkiye, Afganistan, Irak ve İran bulunmaktaydı. 1937’de imzalanan paktla bu ülkelerin sınır güvenlikleri sağlanmaya çalışılmıştır. Özellikle Türkiye tarafında baş gösteren Kürt Aşiretlerin isyan hareketleri iç huzuru bozmaktaydı. Diğer devletlere sıçrayan isyan hareketleri bölge huzurunu kaçırmaktaydı.

Mezkur devletler bir araya gelerek bu sorunları çözme, birlikte hareket etme kararı alarak bir barış ortamı kurmak istemişlerdi. Türkiye’nin barış sağlama hareketleri Balkanlar’dan sonra Doğu’da da devam ederek bir siyaset haline dönüşmüştü.

Çünkü Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarından memnun olmayan ve tedhiş hareketleri başlatarak silahlanma yarışına giren Avrupa Devletleri yeni güç dengeleri oluşturmak, enerji politikaları geliştirmek, sömürge alanları açmak istiyordu.

Sömürgecilik anlayışına karşı Doğu’da ve Batı’da sağlanan birliktelik yine de savaşa engel olamasa da birliktelik sağlayan ülkelerin savaşa girmemesine neden olmuştur. Bu ülkeler sadece ekonomik olarak buhran yaşamışlardır.

Sadabat Paktı Ülkemize Hangi Faydaları Sağlamış Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.