Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Rüşvet ve Faiz Alıp Vermenin Topluma Verdiği Zararlar Nelerdir?

Bu yazımızda rüşvet ve faiz alıp vermenin topluma verdiği zararlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Rüşvet ve faiz Allah’ın haram kıldığı ve bütün insanlığa yasak olduğunu, Allah’a savaş ilan etmek olduğunu bildirdiği kavramlardır. Para üzerinden para kazanmak, emek hırsızlığı yapmak, torpil, rüşvet ve adam kayırma gibi topluma da bireye de zarar veren işlerin yapılması yıkılmalara neden olur. Toplumsal yıkımların sonuçları bütün milletleri doğrudan etkiler.

Rüşvet, bir işin haksız yollardan daha kısa sürede halledilebilmesi için verilen teminat, maddi ve manevi karşılık olarak bilinmektedir. Rüşvet vermek ve almak toplumda bazı gedikler açar. Bu gedikler toplumda ahlakın çökmesine neden olur. Faiz bir toplumu yer bitirir. Sürekli haksız para kazanmak, emek harcamamak ve sömürmek faiz düzeninin unsurları olarak insanları perişan eder. Ayrılıklar, parçalanmalar, bölünmeler ve savaşlar bunun için çıkmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. maral dedi ki:

    Rüşvet ve faiz alıp vermenin topluma verdiği zararlar büyüktür. Güven ortamını sarsan en kötü davranışlardan biri rüşvet alıp vermektir. Faizde ayrıca bizim dinimizdeki en büyük haramlardan biridir.

Yorum Yaz