Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Rıza Tevfik Bölükbaşı Hayatı ve Eserleri Kısaca

Aşağıda Rıza Tevfik Bölükbaşı hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

Rıza Tevfik Bölükbaşı 1869 – 1949 yılları arasında yaşayan 20. yüzyıl şairleri arasında bulunmaktadır. Şair, Edirne’de dünyaya gelmiştir. Zorlu çocukluk ve gençlik yıllarının ardından tıbbiyeyi bitirmiştir. Siyasi bir şahsiyet olarak tanınmıştır. Siyasi şiirler yazarak tarihe geçmiştir.

IIç Meşrutiyet döneminde Edirne’den milletvekili seçilmiştir. Ardından arkadaşı Rıza Nur ile Hürriyet ve İtilaf Partisi’ni kurmuştur. Rıza Tevfik, maarif nazırlığı ve devlet şurası başkanlığı görevlerini yapmıştır. Meşhur Sevr Antlaşması’nı proje aşamasında imzalayan bir diplomat olarak Kurtuluş Savaşı’nda yurt dışına gönderilmiştir.

Uzun Yıllar yurt dışında kalmıştır. 1943 senesinde çıkan afla beraber yurda dönmüştür. Şiir olarak eserlerinde eleştirel bir dil kullanmıştır. Halk şiiri ölçülerini de kullanarak eserler vermiştir. Koşma ve nefes tarzında şiirler yazmış ve yayınlamıştır. II. Abdülhamid’e muhalif tavrı ile bilinmektedir. Ardından ona karşı fikir ve hislerinde pişmanlık duygulu şiirler de yazmıştır.

Eserlerini Serab-ı Ömrüm ismiyle 1934 yılında yayınlamıştır. Zor bir hayatı olmuştur. Siyasi kimliği şair kimliği ile beraberdir. Siyasi bir şair olarak bilinmesinin nedeni her iki alanda da baskın olmasından ve eleştirel bir dil kullanmasındandır. 1949 yılında hayatını kaybetmiştir. Rıza Tevfik olarak tanınmış ve eserlerinde üslubunu yansıtmayı çok iyi bir şekilde başarmıştır.

Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın eserleri şu şekildedir:

*Les Textes Houroufis

*Felsefe Dersleri

*Mufassal Kamus-i Felsefi

*Aldülhak Hamid ve Mülahazat-ı Felsefisiyesi

*Ömer Hayyam’ın Felsefesi

*Serab-ı Ömrüm

Rıza Tevfik Bölükbaşı Hayatı ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz