Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Risalet Ve Nübüvvet Nedir Kısaca Farkı Anlamı

p17

Bu yazımızda risalet ve nübüvvet nedir kısaca farkı anlamı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Allah, insanları doğru yola çağırsınlar diye insanlar arasından elçiler seçmiştir. Bu elçiler peygamberlerdir. Peygamberler, Allah’tan aldıkları vahiyle hareket ederek insanları doğru yola çağırmışlardır. Peygamberler genelde insanların azgınlık yaptığı ve gaflette olduğu en kötü zamanlarda gönderilmiştir.

Peygamberlik, kitap verilen, sayfa verilen ve kitap veya sayfa verilen peygamberlik şekilleriyle ikiye ayrılır. Kendisine kitap verilen peygamberler Resul’dür. Kendisine kitap verilmeyen peygamberler ise Nebi’dir. Bu durumda Resul olan peygamberler aynı zamanda Nebi olurlar.

Risalet ise Resul olarak gelmiş ve yaptığı işleri bu doğrultuda yapan peygamberlerin vazifesidir. Bu vazife peygamberlere Allah tarafından vahiy yoluyla verilmiştir. Risalet, rehber olma, doğru yolu gösterme, doğru yolu yaşama ve doğru yola çağırma görevlerini kapsar.

Risalette indirilen kitaplar Allah’tan gelen vahiy olarak, dini emir ve yasak mahiyetinde kayıt altına alınır. Peygamberlik ve kitaba uyma aynı anda icra edilir. Hazreti Muhammed (s.a.v.) Allah’ın resulüdür. Aynı zamanda nebisidir. Kendisine kitap olarak Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. Peygamberlik süresi 23 yıldır. 23 yılda inen Kur’an-ı Kerim’i tatbik etmiştir. İnsanları doğru yola çağırmıştır.

Nübüvvet ise kendisine kitap indirilmeyen fakat vahiy yoluyla Allah’la olan irtibatı dolayısıyla peygamber olup insanları doğru yola çağıranlardır. Bu peygamberlere kitap inmemiştir. Vahiy kaynaklı olarak Allah’a davet etmişlerdir. Hazreti Muhammed (s.a.v.) hem resul hem nebi olan peygamberlerdendir.

Risalet Ve Nübüvvet Nedir Kısaca Farkı Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    yarin sinavim var onsallah ise yarar

  2. Sanane dedi ki:

    Yarin sinavim var cok korkuyorum🤤🤤🤤bildiginiz bi dua falan varmi Allah rızası için

  3. Ususus dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz