Rıdvan Ve Malik Meleklerinin Görevleri Nedir?

c16

Bu yazımızda Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam dini belli temel şartlar etrafında kabul edilen ve intisap edilen bir dindir. Alimlerin Kur’an ve hadis kaynaklı yaptığı araştırmalar sonucunda iman esasları belirlenmiştir. Bu esaslar, Kur’an’da da geçen şartlardır. Allah’a iman, peygamberlerine iman, meleklerine iman, kitaplarına iman, kaza ve kaderin, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman ve öldükten sonra dirilmeye imandır.

Meleklere iman da iman etmenin bir şartıdır. Vahiy meleği, ölüm meleği, dünya iklim düzenini sağlayan melek, kıyamet gününü haber verecek olan melek en çok bilinen dört büyük meleklerdir. Bunlar Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil’dir.

Bunlarla birlikte Allah’ın görevlendirdiği birçok melek bulunmaktadır. Bu nedenle meleklere iman edilir. Meleklerin iradeleri yoktur. Yorulmazlar, yemezler, içmezler, sadece görevlerini yapmakla sorumludurlar. Bir insan hayatı gibi melek hayatından bahsetmek mümkün değildir. Meleklerin cinsiyeti de yoktur. Sadece verilen görevlerin yapılması için yaratılmışlardır.

Rıdvan meleği cennetin kapısında duracak olan melek ya da cennet meleklerinin başkanı olan melek diye bilinmektedir.

Malik melek ise cehennemin kapısında duracak olan melek ya da cehennem meleklerine bakanlık edecek olan melek olarak bilinmektedir.

Bunların dışında bilinen Kiramen Katibin günah ve sevapları yazar, Münker Nekir, kabir melekleridir. İslam metafizik yapısının başlıca unsurları olan meleklerden sonra cinler gelir. Cinler meleklerden farklıdır.

Rıdvan Ve Malik Meleklerinin Görevleri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. çok iyi hazırlayanın eline koluna sağlık, malik ve rıdvan melekleri görevleri kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.