Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Psikolog Olmak İçin Hangi Liseyi ve Okulları Okumak Gerekir?

Aşağıda psikolog olmak için hangi liseyi ve okulları okumak gerekir kısaca olarak ele alacağız.

Psikolog olmak için sosyal bilimler alanına yönelmek gerekir. Bunun için de eğitim ve öğretim hayatında özellikle on iki yıl zorunlu eğitimde başarılı bir okul hayatı geçirmek gerekir. Psikoloji alanlarında birçok farklı dalda hizmet verilmektedir. Fakat hiçbirinde psikolog unvanı elde edilememektedir. Psikolog olmak için psikoloji bölümünü bitirmek ve klinik alanlarda da yüksek lisans yapmak gerekir.

Psikolog olmak için lisede, sözel alanı seçmek gerekir. Sözel alanda sosyal bilimler alanında özellikle felsefe grubu derslerinde başarılı olmak gerekir. Ardından yapılan merkezi sınavlara girerek ilgili alanda yeterli puanı alarak üniversitelerin psikoloji bölümünde yüksek öğrenim alabilirler.

Bu seviyede lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. Dört yılın sonunda bireyler başarılı olarak mezun olduklarında, klinik psikoloji seviyesinde yüksek lisans yaparak ilaç yazma yetkisine sahip olurlar. Psikoloji bütün insanlığı etkileyen bir alandır. Bu bakımdan son yıllarda revaçtadır.

Savaşların arttığı, krizlerin yaşandığı ve afetlerin bitmek bilmediği bir dünyada insan psikolojisi oldukça önemlidir. Psikolog olmak için gereken iyi bir liseden ve iyi bir üniversiteden mezun olup lisans eğitimini tamamlamak ve yüksek lisans yaparak bazı yetkilere sahip olmaktır. Bu nedenle bireylerin çok çalışması ve kendini yetiştirmesi gerekir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Liseyi ve Okulları Okumak Gerekir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Bende 8. Sınıfa geçtim. Acayip derecede psikoloji okumak istiyorum. Ama aklıma birsey takıldı Fen lisesine gidenler psikoloji okuyabilir mi????

 2. Nurgül dedi ki:

  Ben sözel fazla iyi değil ama eşit ağırlıklıyım piskolog olurmu eşit ağırlıktan

  1. Anonim dedi ki:

   Neden olmasın

 3. Gozde dedi ki:

  Bende olmak istiyorum 8.siniftayim

 4. Reyhan dedi ki:

  Ben bir psikoloğum. Ve yaptığım işten çok memnunum. İnsanlara yardım etmekten hoşlanıyorum. Eğer konuşmayı seven ve karşısındaki insanı çok iyi bir şekilde anlayabilen zaten bir psikologtur.

  1. Reyna dedi ki:

   Merhaba,hayalimdeki işi yapıyorsunuz..Bende psikoloji okumak istiyorum fakat sağlık meslek lisesindeyim,psikolojiye gecebilir miyim buradan?

  2. Nil dedi ki:

   Merhaba bende pisikolog olmak istiyorum hangi liseye gitmemi önerirsiniz

  3. EunChaVKook dedi ki:

   Merhaba psikolog olmak istiyorum acaba psikolog olmak için hangi derslerim iyi olmalı ? Bide hangi liseyi seçmeliyim? Ankarada bildiğiniz bir lise var mı?

  4. Ismimi söylemicem dedi ki:

   Merhaba bende psikolog olmak istiyorum size bir sorum olacak. Psikolog olmak için hangi liseye gitmem gerek? İlgininiz için teşekkür ederim.

  5. Melda dedi ki:

   Bana instagramdan yazar misiniz lutfen ? @meldayilman

 5. Lgsmağduru dedi ki:

  eşit ağırlık seçersem gittiğim herhangi bir lisede yinede psikolog olabilir miyim

 6. Anonim dedi ki:

  Ben meslek lisesindeyim ve piskolog olmak bu dunyada en cok istedigim sey sizce olurmuyum

  1. Anonim dedi ki:

   Piskolok olmak için iyi bir liseden mezun olman lazım dostum
   Ama sen yinede bir araştır

 7. Nur dedi ki:

  Ben 7.sınıf öğrencisiyim psikolog olmak istiyorum bilgi verdiğiniz için teşekkürler

 8. anonim dedi ki:

  6.sınıf çok erken değil mi bu konular için

  1. Anonim dedi ki:

   Evet çok erken daha sen 8. Sınıfta gel buraya

   1. Eftalya dedi ki:

    Ben lise tercihi yapacağım sağlık meslek lisesi mi okumalıyım anadolumu

    1. Hande dedi ki:

     Anadolu okuman gerekiyor

 9. sıla dedi ki:

  ben 6.sınıftayım önümde çok zaman var ama merak ediyodum piskolog olmakta çok istiyorum hangi liseye gitmem gerektiğini bilmiyodum öğrendim :)

 10. yaren dedi ki:

  birçok sitede tm ağırlıklı diyor yani türkçe matematik burda sadece sözleden bahsedilmiş çok arada kaldım şu an ve benim en ençok istediğim meslek psikologluk bende şu an 8. sınıfım ama tarih bende zor oluyor yapamazmıyım yani?

  1. Reyhan dedi ki:

   İnsan isterse yapar bence çalışırsan istediğine ulaşırsın. Bende sözel bölümde iyi değildim ama çalıştım ve psikolog oldum. Eğer çalışırsan yaparsın.

 11. Nisanur dedi ki:

  Şuan 8. Sınıfım ve hangi liseye gideceğim hakkım da hiç bir fikrim yok fikir alabileceğim kimsede yok varda ben onlarla konuşmak istemiyorum allahım kafam çok karışık psikolog olmak istiyor bir yanım hukuk bir yanım sağlık offff

  1. Anonim dedi ki:

   bende aynı durumdayım hala kendime uygun mesleği bulmadım matematik yapamıyorum ama en azından sosyal okumak istediğimi biliyorum sende en azından liseyi seçmeyi çalışmalısın

  2. Sitresli dedi ki:

   Bende aynı durumdayım sınava bir aydan az kaldı ve ben hangi liseye gidicezmi bilmiyorum ben kendim sosyal bilimler okuluna gidip psikoloji okumak istiyorum ama bir yanımda görsel sanatlara gidip dans bölümü okumak istiyorum. Ailem ise benim hukuk yada sağlık okumamı istiyor. Kafam çok karışık ama bana psikoloji daha yakın gibi gözüküyor. Artık puanım hangisine yeterse inşallah oraya gidicem. Tüm 8.sınıf arkadaşlara Allah sabır versin😊😊

 12. Rabia türkan saltik dedi ki:

  Peki hangi liseye gidersem gideyim yinede bu bölümü seçebilirmiyim?

 13. arife dedi ki:

  Psikolog olabilmek için herhangi bir liseden mezun olmak yeterli belli bir lise kıstası yok. Bende üniversitede psikoloji okumak istiyorum. Şu an Anadolu Lisesi 1. sınıf öğrencisiyim inşallah hayallerim gerçek olur.

  1. Ayşe dedi ki:

   umarım canımm

Yorum Yaz