Peygamberlerin Ortak Özelliği Olan “Tebliğ” Ne Demektir?

c18

Bu yazımızda peygamberlerin ortak özelliği olan “Tebliğ” ne demektir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam dinine göre, Allah insanlar için doğru yolu bulalar diye birçok peygamber göndermiştir. Son ve tek dinin peygamberi de Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Son peygamberdir. O’nunla birlikte peygamberlik kapısı kapanmıştır.

Peygamberler de insandır. Çünkü insanlara gönderilmiştir. İnsanların yapılabileceği işleri göstermek için gönderilmişlerdir. Peygamberlerin ortak özellikleri vardır. Bunlardan biri de tebliğdir. Tebliğ, bildirmek demektir. Hiç haberi olmayana yani o konunun cahili olana bildirmek demektir.

Peygamberlerin bildireceği şey ise Allah’ın emir ve yasaklarıdır. Allah bazı peygamberlerle doğrudan bazılarıyla melekler aracılığıyla konuşmuştur. Peygamberlerin Allah’tan aldıkları vahyi, kullara bildirmelerine tebliğ denmektedir.

Zamanla insanlar arasında da dini bildirmek anlamında tebliğ etmek olarak kullanılmıştır. Tebliğ etmek bir peygamberlik vazifesidir. Bu görevi Allah vermiştir. Her peygamberde hayatları boyunca her koşulda bu göreve sadık kalmışlardır.

Tebliğ etmek, bir dinin emir ve yasaklarından bir toplumu ya da kişiyi haberdar etmektir. Anlatmaktır. Bildirmek ve bilgilendirmektir. Sözlü bir şekilde olur. Kur’an ayetleri de sözlü olarak nakledilmiş ve yazıya geçirilmiştir. Tebliğ çalışmalarında günümüzde yazılı ve görsel kaynaklardan da yapılmaktadır.

Bir peygamber vazifesi olarak tebliğ, münafık ve kafirlere yapılmaktadır. Müslümanlar arasında ise bilgilendirme işlemi iman ettiklerinden irşat olarak yapılmaktadır.

Tebliğ ve irşat muhatabına göre ayrılmaktadır. Bu yüzden tebliğ küffara, irşat Müslümanlara karşı yapılan bir görevdir.

Peygamberlerin Ortak Özelliği Olan “Tebliğ” Ne Demektir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.