Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2018

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Soyundan Gelenlere Toplumumuzda Büyük Saygı Gösterilir. Bunun Nedeni Ne Olabilir?

Bu yazımızda Peygamberimiz’in (s.a.v.) soyundan gelenlere toplumumuzda büyük saygı gösterilir bunun nedeni ne olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), numune-i imtisal olarak Müslümanların önündeki tek örnek şahsiyettir. Peygamber Efendimiz, bizim gözümüzde ne değerli insandır. İnsanlığın kurtarıcısıdır. Davası uğruna birçok eziyete peygamber olmasına rağmen katlanmış sürekli iyi düşünerek insanları doğruya çağırmıştır. O’nun ailesine ehli beyt denir. Peygamber (a.s.) gibi ehli beytinin de Kuranı Kerim’de temiz olduğu bildirilmiştir. Ehli beytine hürmet etmek gerektiğini bildirilmiştir.

Peygamber (a.s.)’ın ehli beytine zekat düşmez çünkü Müslümanlar ehli beytten olanlara bakmakla yükümlüdür. Onlara saygı göstermek cenneti kazanmaya bir vesiledir. Bu nedenle Peygamber (a.s.)’ın soyundan gelenlere saygı ve sevgi gösterilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ergül dedi ki:

    Peygamberimiz’in (s.a.v.) soyundan gelenlere toplumumuzda büyük saygı gösterilir çünkü onun ailesine mensup biriyle ilişki kurmak bile onu hatırlatır bizlere. Bu da o kişiye şeref duyulmasını sağlar.

Yorum Yaz