Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Petrolün Damıtılmasıyla Elde Edilen Ürünler Nelerdir?

Aşağıda petrolün damıtılmasıyla elde edilen ürünler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Petrol bir yakıttır. Uzun yıllar boyunca toprak altında atıkların farklılaşması ve karbon elementi bakımından zengin hale gelmesi ile oluşan fosil atıkların farklılaşmasıyla meydana gelen bir üründür. Günümüzde dünya petrol rezervlerinin büyük bir kısmı Basra Körfezi civarında bulunmaktadır.

Petrol inşa edilen kuyular sayesinde çıkarılmakta ve rafinerilerde işlenmekte ve kullanıma hazır hale getirilmektedir. Petrolün kullanım alanları oldukça fazladır. Petrol ve petrol ürünleri günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Özellikle endüstriyel üretim ve tüketim aşamalarında petrole ihtiyaç duyulmaktadır.

Petrol işlendikten sonra kullanıma hazır hale getirilmektedir. Belli ısı ve sıcaklık ile belli basınç altında birçok farklı ürün petrolün damıtılması ile elde edilmektedir. Damıtma işleminde geri elde etme yöntemleri rafinerilerde gerçekleşmektedir.

Petrol fosil yakıtlardan biridir. Fosil yakıtlar yandığından ısı ve sıcaklık açığa çıkar. Bununla beraber atıklar da oluşur. Atıklar daha çok zehirli gazların oluşmasına neden olur. Bu da çevrenin kirlenmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde en çok yaşanan sorunların başında çevre sorunları ve beraberinde çevre kirlilikleri gelmektedir. Fosil yakıtların terk edilmesi çevre kirliliğinin azalmasını sağlayacaktır.

Petrolün damıtılmasıyla elde edilen ürünler şu şekildedir:

*Plastik

*Asfalt

*Katran

*Benzin

*Gaz yağı

*Mazot

*Fuel oil

*Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG)

*Kayganlaştırıcı maddeler

*Parafin

Petrolün Damıtılmasıyla Elde Edilen Ürünler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zahide dedi ki:

    Petrolün damıtılması sonucunda benzin elde edilir. Benzin de taşıtlarda makinelerde plastik ve benzeri ürünlerin ham maddelerinde kullanılır.

Yorum Yaz