Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Periyodik Tablo Hakkında Araştırma Yapan Bilim Adamları Ve Yaptıkları Çalışmalar

Periodic system Mendeleev. eps10

Bu yazımızda periyodik tablo hakkında araştırma yapan bilim adamları ve yaptıkları çalışmalar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günümüzde kullandığımız Periyodik Cetvel’e yakın çalışmaları ilk kez Rus bilim insanı Mendeleyev 1869 yılında atom kütleleri esasına dayanarak geliştirmiştir. Ayrıca aynı yıllar içinde Almanya’da Mendeleyev’den habersiz çalışmalar yapan bilim insanı Meyer de bir cetvel geliştirmiş ve fiziksel özellikleri esas alarak dizayn etmiştir.

Periyodik Cetvel birçok madeni değeri olan elementlerin bilinmesiyle şekillenir. Bu elementler belli kurallara göre dizilir. Günümüze en yakın dizaynlar Mendeleyev tarafından ortaya konmuştur. Keşfedilen elementler ise atom kütleleri ve atom çağlarına göre yeni yerlerini bulmuştur.

 1. yüzyılda Brand’ın fosforu bulmasıyla başlayan keşif süreci 19. yüzyıla kadar devam etmiş ve 63 elemente ulaşmıştır. Ardından bilimsel ve teknik anlamda yaşanan gelişmeler birçok elementin keşfedilmesine neden olmuştur.

Günümüze en yakın Periyodik Tablo şekillenmesinde Fransız bilim insanı Beguyer’dir. Stokiyometrik çalışmalar yapmıştır. İngiliz bilim insanı Newlands ise 19. yüzyıl ortalarında elementleri yaklaşık olarak 11 gruba ayırmıştır. Oktav Kanunu’nu ortaya koyan bilim insanıdır.

 1. yüzyıl sonlarına doğru Rayleigh ve Ramsey gazlar üzerinde araştırmalar yaparak Periyodik Cetvel üzerinde soygazların konumlanmasında yardımcı çalışmalar yaptılar. Rutherford, Moseley, Van de Broek atomlar üzerinde çalışarak fiziksel ışınlarla atomları tespit etme yoluna gittiler.

Son büyük değişiklikler, bulunan atomlarla atomlara bilim insanlarının adının verilmesi geleneğinden yola çıkılarak yaşandı. 20. yüzyılda birçok elemente bulundu. Element sayısı 102’ye ulaştığında Seaborg plutonyum ile başlayan keşif serüveninde birçok element keşfetti.

Periyodik Tablo Hakkında Araştırma Yapan Bilim Adamları Ve Yaptıkları Çalışmalar Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sedef olgun dedi ki:

  Yanlış bilgi var

 2. sevda dedi ki:

  Ne alanda in hayatı ve resmi rica ediyorum lütfen bir az çık acele edin

 3. sevda dedi ki:

  Cha nci urtious un hayatı ve resmi

 4. Anonim dedi ki:

  Fen ödevi için bana yardım edin lütfen cha nci urtious resmi ve hayatı nı kısaca istiyorum lütfen

 5. sude ak dedi ki:

  fen ödevimi yaptım teşekkürler, öğretmen beğenirse çok iyi bir puan vereceğini söyledi, bence beğenecek. :)

Yorum Yaz