Pastörizasyon, Sterilizasyon Dezenfeksiyon Nedir? Farkları Nelerdir?

Aşağıda pastörizasyon sterilizasyon dezenfeksiyon nedir farkları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Gıdaların temizlenmesi, korunması ve raf ömrünün uzatılması konularında bazı teknik uygulamalar uygulanmaktadır. Gıdaların korunması için kimyasal, biyolojik ve fiziksel olarak uygulamalar yapılmaktadır. Tarih boyunca özellikle beslenme alanında yiyecek ve içecekler alanında bu uygulamalar yapılmıştır.

Pastörizasyon, herhangi bir gıdada mikrobiyal olarak büyümenin hızını yavaşlatmak amacıyla yapılan özellikle gıdaları ısıtma işlemidir. Pastörize edilerek gıdaların ömrü uzatılmaktadır.

Sterilizasyon, herhangi bir maddenin bütün bakterilerden arındırılma sürecidir. Özellikle gıdaların temizlenmesi, korunması ve yabancı maddelerden arınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Dezenfeksiyon, herhangi bir maddenin mikroplardan arındırılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Pastörizasyon ve sterilizasyon arasında önemli farklar vardır. Pastörize edilen gıdalar korunma amaçlı yapılmaktadır. Sterilizasyon ise bakteriyel üremenin önüne geçilmesindeki kısırlaştırma uygulamasıdır. Dezenfeksiyon da hepsinden farklı olarak temizlik sürecidir.

Gıdaların güvenle tüketilmesinde pastörizasyon ve sterilizasyon uygulamaları önemli bir yere sahiptir. Bu uygulamalar sayesinde gıdaların raf ömrü ve tüketim süresi belirlenmekte ya da uzatılmaktadır. Dezenfeksiyon sayesinde de gıdaların sağlığa zarar vermesi önlenmektedir.

Sağlıklı besinlerin elde edilmesinde ve insanlar tarafından rahatlıkla tüketilmesinde bu tür teknik uygulamaların yapılması gerekir. Böylece sağlık korunur. Sağlıklı gıdaların elde edilmesinde, enzimlerin düzgün çalışmasında ve gıdaların temiz olmasında pastörizasyon, sterilizasyon ve dezenfeksiyon uygulamaları yapılmaktadır. Böylece endüstriyel ürünlerin zararları azaltılmaktadır.

Pastörizasyon, Sterilizasyon Dezenfeksiyon Nedir Farkları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.