Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler Nelerdir?

Aşağıda ozon tabakasına zarar veren maddeler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ozon tabakası dünyayı güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Ozon tabakası dünyanın çevresinde bir kalkan gibidir. Dünyayı koruyan bu kalkan özellikli tabaka bazı maddelerden olumsuz etkilenmektedir. Ozon, oksijen atomlarının üçlü bir şekilde bir araya gelmesinden oluşur.

Ozon maddesiyle tepkimeye girmeye uygun olan bazı maddeler de gerçekleşen tepkimeler nedeniyle tabaka zarar görmektedir. Ozon tabakasına zarar veren maddeler kimyasal maddelerdir. Bu maddeler bazı endüstriyel ürünlerde bulunmaktadır. Bu endüstriyel ürünlerin kullanılması çevreye de zarar vermektedir.

Ozon tabakasına zarar veren maddeler şu şekildedir:

*Kloroflorokarbonlar (CFC): Soğutucular, araba klimaları, klimalar, köpük ürünleri, yalıtım ürünleri bu maddeden yapılmaktadır. Ürünlerin doğrudan doğaya karışması ve atmosfere çıkması ozon tabakasına zarar vermektedir. Bunun arasında spreyler de bulunmaktadır. Spreyler daha çok kullanılan zararlı ürünlerdir.

*Halonlar: Yangın söndürücü maddeler olarak kullanılır, ozon tabakasının zarar görmesine neden olmaktadır.

*Metil kloroform: Endüstriyel olarak bir çözelti şeklinde metallerin temizlenmesinde kullanılır ve ozon tabakasına zarar veren maddelerdendir.

*Karbon tetraklorür: Endüstriyel çözücü, tarımsal dezenfektan olarak kullanılmakta ve bu sebeple ozon tabakasının zarar görmesine neden olmaktadır.

*Hidrobromokloroflorokarbonlar: İlaç ham madde üretiminde kullanılan bir madde olarak ozon tabakasına zarar vermektedir.

*Metilbromür: Kimyasal üretimde kullanılan bir madde olarak ozon tabakasına zarar vermektedir.

Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Ozon tabakasına zarar veren maddeleri artık hepimiz öğrenmeliyiz. Baksana dünya nereye gidiyor. İklimler nasıl değişti bu sene kış mevsimini yaşamadık bile. Artık bu maddeleri içeren parfümler kullanmayalım mesela.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.