Özgürlüklerin Devlet Tarafından Sınırlandırıldığı Durumlara Örnekler

Bu yazımızda özgürlüklerin devlet tarafından sınırlandırıldığı durumlara örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devletler, milli güvenliklerin iç ve dış unsurlar tarafından tehdit edildiği, tasallut altında bulunduğu durumlarda bir takım tedbirler alır. Aleni durumlar baş gösterdiğinde devlet topyekun somut bir biçimde harekete geçer.

Milli güvenlik sorunları bütün milleti ve devlet otoritesini tehdit eden saldırılardan oluşur. Terör, savaş, felaket anlarında devlet milli bir şuurla harekete geçer. Özgürlükler mecburen kısıtlanır. Savaş, tedhiş, seferberlik, olağanüstü hal, mahkeme kararları, sıkıyönetim, kamu sağlığı – karantina gibi durumlarda devlet özgürlükleri kısıtlar.

Bu kısıtlamalar şu şekilde olabilir; devlet terör bölgesinde istediği araca veya başka bir mülke el koyabilir. Belli bir süreyle tarım alanlarını kontrol altında tutabilir. Devlet vatandaşa herhangi bir sorumluluk verebilir. Sokağa çıkma yasağı, seyahat etme yasağı, yurtdışına çıkma yasağı, kontrollü izin verilebilir.

Medyanın kullanıldığı alanların spesifik durumuna göre siber saldırlar altında medya engellenebilir. Sansür uygulanabilir. Mesela, borsaların medyayı kullandığı dönemlerde ekonomik krizlerin önüne geçmek için medyaya sansür uygulanmıştır.

Kılık kıyafet yasağı gelebilir, vatandaş gelirinin büyük bir kısmını devlete geri almak koşuluyla verebilir. Çarşafın giyinmesi, II. Abdühamid döneminde bombalama yoluyla suikastlerin artması nedeniyle yasaklanmıştır. Sinemada film bantların yangın çıkarması nedeniyle sinema faaliyetleri yasaklanmıştır.

Tarihte ve günümüzde devletlerin maruz kaldıkları saldırılar dolayısıyla birçok tedbir amaçlı özgürlük kısıtlaması yapılabilir. Bunlar belli bir zaman dahilinde kısa vadeli çözümler olarak yapılır. Sürekli ve kalıcı hale gelmesi yanlıştır.

Özgürlüklerin Devlet Tarafından Sınırlandırıldığı Durumlara Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.