Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Osmanlı Devleti Kuruluşundan İtibaren Niçin Balkanlar’da Fetihler Yapmaya Yönelmiştir?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren niçin Balkanlar’da fetihler yapmaya yönelmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti, beylik olduğu dönemden itibaren yönünü sürekli olarak batıya dönerek küffarla olan mücadelesini diri tutmuştur. Anadolu’da ikinci beylikler dönemi yaşanırken Osmanlı Devleti, Osmanoğulları olarak bulunduğu coğrafik konum ve edindiği İslami dava itibariyle Bizans ordularıyla mücadele haline girmiştir. Bunun neticesinde Balkanlar topraklarında ilerleme ihtiyacı hissetmiştir.

Osmanlı Devleti, Balkan topraklarına sahip olarak İstanbul’u coğrafik olarak muhasara altına alıp fethin hızlanmasını arzulamıştır. Müslümanların iç meseleleriyle ilgilenmeyi tehir ederek düşmana aman vermemek amacıyla mücadelesine devam etmiş ve Balkan topraklarında birçok fetih hareketi gerçekleştirmiş ve başarılı olmuştur. Osmanlı Devleti, Balkanlarda uzun süre hakimiyet sağlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. neriman dedi ki:

    Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren Balkanlar’da fetihler yapmaya yönelmiştir. Bunun nedeni; İstanbul coğrafyasına yakın olması ve İstanbul’u kuşatma isteğidir.

Yorum Yaz