Osmanlı Beyliği’nin İlk Düzenli Ordusu Kimin Zamanında Kurulmuştur?

c13

Bu yazımızda Osmanlı Beyliği’nin ilk düzenli ordusu kimin zamanında kurulmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ertuğrul Gazi döneminde göçebe bir hayat süren Kayı Obası’nın düzenli birlikleri yoktu. Bu durum Osman Bey zamanında da devam etmiştir. Şöyle ki askeri birlikler eli silah tutan herkes tarafından oluşmaktaydı. Daimi birliklerin oluşması ve askeri teşkilatlanmanın gerçekleşmesi Orhan Gazi dönemine denk gelmektedir.

Yaya ve müsellemlerin oluşturduğu ordu düzeni, Orhan Gazi döneminde yerleşik hayata tamamıyla geçilmesi sonucunda oluşturulmuştur. Donanma birlikleri de bu dönemde düzenli olarak kurulmuştur.

Yerleşik hayata geçişin etkisiyle ve hızlanan fetihler sonucunda düzenli ordu kurma ihtiyacı belirmiştir. Ordunun kıyafeti farklı ve resmi hale gelmiştir. Donanma birlikleri de orduya dahil edilmiştir. Kademeli ordu yapısı ortaya çıkmıştır.

Osmanlı Beyliği, düzenli ordu kurmasıyla ve zaman içinde ordu sistemini geliştirmesiyle devlet olma yolunda ilerlemiştir. Yeniçerinin ve dirlik sistemlerinin ortaya konmasıyla imparatorluk yoluna giren Osmanlı, kısa sürede süper güç olmuştur.

Dört yüz yıl boyunca Balkanlar, Anadolu ve Afrika topraklarında varlığını bütün gücüyle sürdüren Osmanlı Devleti, zaman zaman orduda değişiklikler ve yenilikler yapmıştır. Ordu sistemi iç isyanları arttırınca, siyasete dahli olanların infazıyla başlayan süreçte ordu siyasi idarenin işine karışmıştır. En sonunda yeniçeriliğin kaldırılmasıyla başlayan süreçte de Osmanlı Devleti yıkılış sürecine girerek son dönemde en iyi donanmayı kursa da yıkılmıştır.

Osmanlı Beyliği’nin İlk Düzenli Ordusu Kimin Zamanında Kurulmuştur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.