Örümcek İpeğinde Olduğu Gibi Proteinler Tüm Canlılar Tarafından Üretilebilir Mi?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Örümcek İpeğinde Olduğu Gibi Proteinler Tüm Canlılar Tarafından Üretilebilir Mi?

Bu yazımızda örümcek ipeğinde olduğu gibi proteinler tüm canlılar tarafından üretilebilir mi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Örümcek ipeğinde protein bulunmaktadır. Örümcek kendi vücudunda ürettiği proteini ip haline getirerek örer. Kendi yuvasını bu şekilde yapar, kendini korur ve avlanır. Diğer canlılarda da protein bulunmaktadır. Protein sentezi, bütün canlılarda ortaktır.

Tüm canlılar tarafından protein sentezi gerçekleştirilmektedir. Protein sentezi, ribozom isimli organelde gerçekleşmektedir. Ribozom bütün canlıların hücresinde bulunan bir organeldir. Canlılık faaliyetlerinin devam etmesinde protein sentezi genetik varyasyonların oluşmasında da etkilidir. DNA ve RNA protein sentezi sayesinde faaliyet göstermektedir. Protein canlıların vücudunda sentezlenmektedir. Protein yapıcı bir moleküldür. Bu molekül, canlıların hayatta kalmasını sağlayan bir moleküldür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kainat dedi ki:

    Ben bunu daha geçen gün öğrendim tabi ki tüm canlılar protein üretir. Tıpkı örümcek ipeğinde olduğu gibi. Buna protein sentezi de denmekte.

Yorum Yaz