Oruç Nasıl Tutulur?

s13

Bu yazımızda oruç nasıl tutulur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’ın beş şartından biri olan oruç, Müslümanlar için yılın belli günlerinde farz olan ve nafile olarak da yapılabilen bir ibadettir. İbadet ile ilgili kitaplarda beden ile yapılan ibadetler kapsamında yer almaktadır. İnsanların yılın belli günlerinde ve o günlerin belli saatlerinde yemeden, içmeden ve cinsi münasebetten uzak durdukları bir ibadettir.

Oruç, Ramazan ayında farzdır. Ramazan ayı boyunca bütün günler tutulur. Oruç vakitli bir ibadettir. İmsak, sahur ve iftar vakitleri oruç ibadetini düzenleyen vakitlerdir. Sahur, gündüz yemeden durabilmek için gece yemeği şeklindedir. Sahurlar, imsak vaktiyle sona erer. İnsanlar açlığa dayanabilmek için gece kalkıp imsak vaktine kadar yemek yerler.

İmsak vakti, sahurun bittiğini ve orucun başladığını haber verir. İmsak vaktinde ezan okunur, gündüzün başladığı vakittir. Oruç yemeden, içmeden, cinsi münasebetten ve herhangi bir şekilde dışarıdan alınabilecek besleyici ya da katkı verici unsurlardan uzak durmakla tutulur.

Ayrıca oruçluyken inşalar, yalan söylememeye, gıybet etmemeye, dedikodu etmemeye daha çok dikkat ederler. Dürüst olmak için ayrıca bir hayret sarf ederler. Gün içinde fakirleri sevindirir, yetimleri mutlu eder, hasta ve akraba ziyareti yapar, Kur’an okur ve iftarı beklerler.

İftar, orucun sona erdiğini haber veren vakittir. Akşam ezanıyla başlar. Akşam ezanının okunmasıyla oruç biter. Yasaklar da kalkar. Ta ki sahur vaktine kadar insanlar sosyal hayatlarına devam eder.

Oruç Nasıl Tutulur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.