Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Aşağıda oruç çeşitleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Oruç, bir ibadettir. Oruç, imanın şartlarından biridir. Kur’an-ı Kerim’de bir emir olarak bahsedilmektedir. Sabır, nefis mücadelesi ve sağlık bulmak amacıyla tavsiye edilen bir ibadet olup karşılığının sadece Allah tarafından bilinmesi yanıyla çok özel bir ibadettir.

Oruç tutmak, özel olarak Ramazan ayında farz kılınmıştır. Oruç tutmak bir ibadet olarak Müslümanların yerine getirmesi gereken bir emirdir. Oruç gün boyu yemeden, içmeden kesilip, cinsel ilişkiden uzak durarak yaşamaktır. Gün boyunca manevi değerlere sahip olmak ve ahlaki değerlere önem vermek anlamına da gelmektedir.

Oruç, imsak vakti başlar ve gün boyunca akşam ezanı saatine kadar devam eder. İmsak ve akşam ezanı vakitleri arasında devam eden oruç, iftar saati olarak bozulmaktadır. İftar saati akşam ezanı saatidir. İftar saatinde oruç açılır. Ramazan ayında da yatsı namazından sonra teravih namazı kılınmaktadır.

Oruç çeşitleri şu şekildedir:

Farz oruç: Allah tarafından emir olarak ortaya konan bir ibadettir. Farz orucun tutulması katidir. Tutulmadığı zaman cehennem tehdidi vardır. Tutulmaması günahkar olmaya neden olur. Ramazan orucu farz olan bir oruçtur.

Vacip oruç: Adak olarak tutulan bir oruçtur. Dinen zorunlu olmayan bir ibadetin kişinin kendi yükümlülüğü altında tutması gereken bir oruçtur.

Nafile oruç: Hiçbir zorunluluk olmadan tutulan oruçtur. Tutulması sevaptır, tutulmaması da günah değildir. Gün içinde bir ikram olursa bozulması da caizdir.

Oruç Çeşitleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Geçen gün annem nafile orucu tuttuğunu söylemişti. Bende sadece Ramazan orucunu yani farz orucunu biliyordum aslında kandillerde özel günlerde tutulan oruçlarda varmış.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.