Organ Bağışı İle İlgili Yazı

Bu yazımızda organ bağışı ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Organ bağışı insanlığın bulduğu en iyi çözüm yollarından biridir. Bu sayede birçok insanın hayatını kurtulmaktadır. Komada veya ölen insanların organlarının bağışlanması ve hiçbir talebin söz konusu yapılmaması insanlara umut olmuştur.

Organ bağışında önemli olan ailenin rızasıdır. Kişinin kendi rızası maalesef yasalar gereği mümkün değildir. Organ bağışı yapacak kişinin ailesini de ikna etmesi gerekir. Çünkü herhangi bir ölüm riski karşısında ölümün nasıl geleceği belli olmadığından o anki durum ailenin inisiyatifine bırakılmıştır.

Organ bağışı yapmak ahlaki ve dini boyutlarıyla en çok tartışılan meseledir. Bu konuda bir görüş birliği yoktur. Ölen insanın organlarının işe yaradığı takdirle alınması dini olarak bir sakınca teşkil etmemektedir. Fakat komada olup da fişi çekilen insanların organ bağışında donör olması uygun görülmemiştir. Çünkü koma kesin ölüm değildir. Bitkisel hayatta olan birçok insanın yeniden hayata döndüğü gözlemlendiğinden bu etik ve uygun bulunmamıştır.

Ayrıca insanların eksiksiz mezara girmesi de bir başka hurafe olarak organ bağışının önünde engeldir. Ahirete inanan insanların karşısında sorun olarak duran bu inanış, aslında doğru değildir. Çünkü organların yeniden yaratılma kudreti Allah’ın elindedir.

Organların bağışlanan kişinin günahlarına ortak olması ise hurafedir. Fakat organ bağışı yapan kişinin organlarının kötü bir insanda kullanılması o kişinin topluma verdiği zarar göz önünde bulundurularak uygun görülmemiştir.

Organ Bağışı İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.