Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Onun İpi İle Kuyuya İnilmez Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği onun ipi ile kuyuya inilmez deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Onun İpi İle Kuyuya İnilmez Deyiminin Anlamı:

Bir kişiye güvenilerek hareket edilmez, insanların kendi işlerini kendileri yapması gerekilliği anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Onun İpi İle Kuyuya İnilmez Deyiminin Hikayesi:

Bir köyde ip üreten biri tüccar varmış. Fakat iplerinin kalitesi çok düşükmüş. Bu nedenle ipleri hemen koparmış. İnsanlar zorda kalmadıkça ondan alışveriş yapmazmış. Bu nedenle adamın şanı ipleri çürük olan esnaf olarak bilinmekteymiş.

Bir gün köyde kuyuya bir koyun düşmüş. Koyunu kurtarmak için acil olarak ipe ihtiyaç duyulmuş. Halkın arasından biri iplikçi ustaya giderek çürük iplerden birini almış. İpi beline saran biri aşağıya inmeye hazırlanmış. Derken ipin zayıf olduğu anlaşılmış. İpi tutan kişi de bizim iplikçinin ipiyle kuyuya inilmez demiş. Başka biri de kuyuya inilir ama nasıl çıkılır bilinmez diyerek onu desteklemiş. Bundan böyle ipiyle kuyuya inilmez deyim dilimze geçmiş ve kullanılmaya başlamıştır.

Onun İpi İle Kuyuya İnilmez Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz