Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Onlar da İnsandı Özeti ve Kahramanları Kısa

Onlar da İnsandı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Onlar da İnsandı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Onlar da İnsandı Kitap Özeti ve Kahramanları

Bekir, az nüfuslu bir ailenin reisidir. Tütün zamanı işlerin yoğun olmasından dolayı kişi sayısını arttırmanın ve iş yükünü azaltmanın yollarını arar durur. Macik isimli ineği doğum yapacağı onu uzaklaştırmıştır. Bunları düşünürken, yol kenarında iki tane Rus görür.

Ruslar, köye yeni yeni gelmekte fakat köylüye çok rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle Bekir önce bir duraklar sonra kızı Ayşe’yi göndererek dertlerini öğrenir. İvan ve Kala Mata isimli bu iki Rus iş ve kalacak yer ararlar.

Bekir Ruslara acır. Adama da ihtiyacı vardır. Bu nedenle onlara iş verir ve kalacak yer ayarlar. Köylü durumdan rahatsız olur. Ruslar çalışmaya başlar, işler kolaylaşır. Bekir, Ruslara tarlasını vermek istemez, alacaklar diye de çok korkar. Çünkü civarda Ruslar çoğalmış, mal mülk edinmiştir.

İvan ve Kala Mata başına buyruk işler yapmaya başlar. Ruslar köyde zulümler yapmaya ve hakimiyet kurmaya başlar. Bu başlangıçlar hayra alamet değildir. Bir gün İvan, Ayşe’yi döver. Ayşe babasına söyleyemez. Remzi ile evlenmek istediğinden ailesini ikna eder ve evden gelin gider.

Ruslar yavaş yavaş, tarlaları ölçüp biçmeye başlar. Bekir bu durumdan rahatsız olur. Rusların uğursuzluk getirdiğine inanılır. Rus hakimiyeti de iyice zulme dönüşür. Türkler, Ruslardan çekmeye başlar. Deprem olur, Kala Mata ölür. Kala Mata’yı gömmek isterler. İvan’ın tertibiyle o sıra Remzi de ölür. Ayşe eve döner.

Bekir’in tarlasını dinamitleyen Ruslar, duvarların yıkılıp da Bekir’in ölmesine neden olur. Ayşe doğum yapar, çocuğunu başkasına emanet eder. Komünizm propagandası alır başını yürür, hapishaneler Türklerle dolar.

Kahramanlar

Bekir: Tarla sahibi bir köylüdür.

Esma: Bekir’in karısıdır.

Ayşe: Bekir’in kızıdır.

Remzi: Bekir’in damadıdır.

İvan: Rus işçidir.

Kala Mata: Rus işçidir.

Onlar da İnsandı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gaye dedi ki:

    Onlar da insandı kitap incelemesi ödevim için bu yazıyı kullandım. Bu özet yazısı sayesinde kitap incelemesi ödevimi çok güzel yaptım ve öğretmen de bu ödevimi sizin sayenizde çok beğendi.

Yorum Yaz