Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler Özeti ve Kahramanları Kısa

Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler Kitap Özeti ve Kahramanları

Kütük

Arslan Bey mert bir asker olarak ömrünü savaş meydanlarında geçirmiştir. Muhasara altına alınması gereken bir düşman kalesine sefer düzenlemek için yanına en sağlam askerlerini alarak yola koyulmuştur. Kaleyi ihata eden burçlar çok yüksektir. Fakat kalenin de bir kişinin kılına bile zarar gelmeden alınması gerekir.

Arslan Bey, keskin zekasının yardımıyla koca ağaç kütüklerini siyaha boyayarak herkesten sır gibi saklamayı başardığı bir plan kurar. Tercüman vasıtasıyla kalenin içine haber gönderir. Tercüman iki büyük gülleye sahip olduklarını ve kaleyi tuz buz edeceklerini söyler.

Kale muhafızları ve sahipleri korkar ve teslim olurlar. Arslan Bey, kütükleri göz korkutmak için siyaha boyatmıştır. Böylece meşhur kaleyi muhasara edip düşman zulmünden kurtararak hakimiyeti altına almıştır.

Kahramanlar:

Arslan Bey: Zeki ve mert bir komutandır.

Acıklı Bir Hikaye

Soğuk kış günlerinin birinde bütün göller donmuş, toprak metrelerce karla kaplanmıştır. Ortada hiçbir canlı izine rastlanmazken tepede bir ağacın kavuğunda açlıktan donmak üzere olan bir serçe yemek bulmak için kara kara düşünmektedir. Birileri dışarı çıksa da yemek kırıntıları bıraksa diye içlenmektedir.

Tam bu sırada atlı biri geçer. At taze gübre bırakır. Serçe can havliyle gübreye doğru uçar ve gübre arasındaki buğdayları ayırarak kursağına doldurur. Mutluluktan havaya uçar. Bir yere konar ve güzelce ötemeye başlar. Bu sırada bir çocuk çıkar ve serçeyi vurarak öldürür.

Kahramanlar:

Serçe: Cılız ve aç bir serçe olarak hayatına devam etmeye çalışır.

 

Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bedirhan dedi ki:

  En fazla bu mu

 2. Anonim dedi ki:

  Bunun sayfa sayısı kaç

 3. ceyda dedi ki:

  gerçekten çok isime yaradı Elinize sağlık ömer seyfettin hikayesi seçmeler kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  1. BayDS dedi ki:

   Yanlış anlamayın beni ama karakterinizi ve seviyenizi bilmiyorum evet ve insanda karakter ve seviye olmadıktan sonra güzelliği ve çalışkanlığı kim ne yapsın?

  2. emre dedi ki:

   ceydalar zaten hep güzel olur

  3. damla dedi ki:

   ellerinize sahlik isume yaradi oyle oluyor zaten hep,oyle diyenlere bakiyorumda kendilerinizi dev aynasindami goruyorsunuz ve ayri yeten sana soran olmadi sorarsak soylersin ama zamani yok

  4. kuzey kore diyanet bakanı dedi ki:

   naber nijerya turizm bakanı

 4. mehtap dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık ömer seyfettin hikayeleri kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

 5. Seren dedi ki:

  Çokk güzel kesin hoca yüzz vericek

  1. verengül dedi ki:

   Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler çok güzell

 6. Nilay dedi ki:

  Ömer Seyfettin hikayeleri okuyup özet çıkarmam gerekiyordu bu yazıdan özetleri aldım çok güzel yazmışsınız gerçekten önem vermişsiniz ellerinize sağlık.

Yorum Yaz