Olumsuz Hava Koşulları Ulaşımı Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda olumsuz hava koşulları ulaşımı nasıl etkiler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ulaşım, insan hayatında önemli bir yerdedir. Evden işe giden ya da bir yerden bir yere giden milyonlarca insan özellikle günün ilk saatlerinde ulaşım araçlarıyla yollara çıkar. Ulaşımın etkilendiği bazı olumsuz durumlar vardır.

 

Ulaşımın en çok etkilendiği olumsuz hava koşullarıdır. Deniz, hava ve kara ulaşımı olumsuz hava koşulları nedeniyle çoğu zaman durma noktasına gelir ve genellikle durur. Yeraltı ulaşım hizmetlerinin olmadığı durumlarda diğer ulaşım alanlarında aksamalar oluşur.

Olumsuz hava koşulları kış aylarında, buzlanma, don olayları, sis, yağmur, sel, su baskınları, kar yağması, dolu yağması, toprak kayması olarak sebep ve sonuç olarak meydana çıkar. Bu durumda ulaşım her yönüyle aksar. Olumsuz hava koşulları birçok yere aynı zararı verebilir. Enerji santrallerine verilen zararla da ulaşım aksayabilir.

Kar yağışının yoğun olduğu zamanlarda hava, kara ve deniz ulaşımı durur. Havada fırtınalar uçakların seyretmesini engeller. Denizde oluşan fırtına nedeniyle dalgalar gemilerin yol almasını engeller. Karada oluşan kar birikintileri, buzlanma ve don olayları araçların trafiğe çıkışını engeller.

Olumsuz hava koşulları ulaşımı da olumsuz engeller. Enerji santrallerine zarar veren hava şartları yeraltından sağlanan raylı sistemlerinde aksamasına neden olur. Kara üzerindeki demir yolları kullanılamaz.

Olumsuz hava koşulları, ulaşımı aksatır, durma noktasına getirir ve genellikle işlemez pozisyonda bırakır. Bu nedenle devlet önlemler alır. Hava ve deniz seferleri iptal edilir. Karada tuzlama çalışmaları ve karla mücadele başlar.

Olumsuz Hava Koşulları Ulaşımı Nasıl Etkiler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

18 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.