Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Ölü Canlar Özeti ve Kahramanları Kısa

Ölü Canlar kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Ölü Canlar özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Ölü Canlar Kitap Özeti ve Kahramanları

Ölü Canlar eseri Gogol’un üç cilt olarak tasarladığı fakat eleştiriler nedeniyle tek cilt şeklinde yayımladığı bir eserdir. Çok okunan arasında bulunmaktadır. Klasiklerdendir. 19. asır Rus Edebiyatı ürünüdür.

Özet

Çiçikov, Rusya’da yaşamakta olan biridir. Feodal sistem içinde toprak mülklerinin işlenmesindeki bir açıktan faydalanarak zengin olma peşine düşen bir adam olarak devleti dolandırmakla meşgul olmuştur. Feodal sistemde, toprak işleyen mülk sahipleri toprak üzerinde yaşayan insanların vergisini vermekle mükelleftir.

Çiçikov da köle olan köylüleri satın almaktadır. Fakat Çiçikov, ölenlerin ölüm belgesini alarak olmayan mülke rehin koyup para kazanmamaktadır. Bu da hem toprak sahiplerinin hem de Çiçikov’un işine gelmektedir. Çiçikov, birçok toprak malikinin verdiği ölüm belgelerini satın alarak tertibine devam etmektedir.

Bir gün bir kasabaya gider. Orada ekonomik durumu, devlet memurlarının durumunu ve nüfus durumunu analiz eder. Tertibine devam etmek ister. Köylüler onu zengin biri olarak tanırlar. Köyde herkesin güvenini kazanır. Ölüm belgelerini almaya devam eder. Fakat işe uyanan birkaç kişi onu ihbar eder.

Çiçikov’un valinin kızıyla evlenmek istediği dedikodusu yayılır, casus olduğu söylenir. Fakat Çiçikov yakalanmadan başka bir şehre gider ve bu tür işler yapmak için yeni maceralara atılır. Ölü canlar tabiri, ölüm belgelerini toplamasından doğmuştur.

Kahramanlar

Çiçikov: Dolandırıcı ve maceraperest olarak başkahramandır.

Manilov: Toprak sahiplerinden biridir.

Nozdryev: Toprak sahiplerinden biridir.

Selifah, Petruşka: Çiçikov’un hizmetçileridir.

Ölü Canlar Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gonca dedi ki:

    Ölü Canlar konusu bu yazıda çok güzel ifade etmişsiniz sayenizde sınav soruma kitabı okumadan bu yazı sayesinde tam doğru cevap verebildim :)

Yorum Yaz