Okyanusal İklimin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir?

p14

Bu yazımızda okyanusal iklimin yaşandığı ülkeler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Okyanusal iklim, coğrafya üzerinde bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, mevsim geçişlerini şekillendiren bir iklim kuşağını oluşturur.

Dört mevsim yağış görülen iklimde ortalama sıcaklıklar 20 santigrat derecelerde seyretmektedir. Yazları ve kışları daima yağış alan coğrafya bütününde yeşil alanlar oluşur. Yeşil alanları makiler ve karışık ormanlar meydan getirir.

Okyanusal iklimde yağışın fazla olması kimyasal çözülmeleri arttırdığından toprak yapısını zenginleştirir. Toprak yapısı alüvyon, humuslu, kumlu olarak değişir. Verimli toprak yapıları meydana gelir. Tarımsal üretimi artar. Yeryüzü şekillerinin yükselti oluşturduğu yerlerde ormanlıklar iğne yapraklı ağaçlara dönüşür daha yükseklerde çayırlar oluşur.

Bulutluluk ve nem oranın yüksek olması, yağış rejiminin ortalamalar oluşturacak şekilde düzenli ya da düzensiz oluşu bu iklim kuşağının etkisini arttırmaktadır.

Batı ve Kuzey Avrupa, Şili, Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Türkiye üzerinde etkili olarak iklim kuşağı bitki örtüsünün çeşitlenmesine, yeryüzü şekillerinin değişmesine, mevsim geçişlerinin sertliğine neden olmaktadır. Rüzgar akımlarının ve çeşitli yağış rejimlerinin etkisiyle fırtınalara, hortumlara, tufanlara da neden olan iklim türünde yaşamak oldukça güçtür.

Geniş bir etki alanına sahip olan iklim türünde, mevsimsel geçişler sert olmakla birlikte en çok yağış sonbahar aylarında en az yağış ilkbahar aylarında gerçekleşir. Ana mevsimler, mevsim normallerinin ortalama değerini bozmamaktadır.

Okyanusal iklimin etki alanı okyanus aşırı olduğundan bu ismi almıştır.

Okyanusal İklimin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.