Okulunuzda Duyduğunuz Seslere Örnekler Veriniz

Bu yazımızda okulunuzda duyduğunuz seslere örnekler veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar çevreleriyle daima iletişim ve etkileşim halindedir. Çünkü insan sosyal bir canlı varlıktır. İnsanın etkileşim kurmasını sağlayan duyu organlarıdır. Göz, kulak, burun, dil ve deri insanın sosyal ve doğal çevresiyle olan iletişimini sağlar.

İnsanlar sosyal hayatlarında birçok sebepten ötürü farklı mekanlarda bulunabilirler. Evde, işte, okulda, lokantada, salonlarda, sokaklarda, camide, metroda, uçakta ve benzeri her yerde insanlar bulunabilir.

İnsanların eğitim ve öğretim amaçlı bulundukları ve günlerinin ve hayatlarının en uzun zamanlarını geçirdikleri yerlerden biri de okullardır. İnsanlar okullarda arkadaşlık edinir, dostluklar kurar. Sosyal bir ortam oluşturur. Bunda duyu organlarının önemli bir rolü vardır.

Okul gibi sosyal bir ortamda duyduğumuz sesler şu şekildedir:

Okul kapısından giren bir öğrenci, zil sesini duyar. Genelde ders zili, teneffüs zili ve öğretmenler zili ayrı ayrıdır. Bu nedenle duyulan zil sesinin anlamlandırması da farklı olur.

Öğrenci, arkadaşlarının sesini, öğretmenlerinin sesini duyar. İnsan sesi insana özgüdür. Taklit edilebilir fakat farklı farklıdır. Bu nedenle insan sesinin anlamlandırması da farklıdır.

Öğrenci, tebeşir ya da tahta kalemi sesini duyar, sıranın çıkardığı sesi, saatin çıkardığı sesi, bilgisayar sistemlerinin çıkardığı sesleri duyar.

Okul bahçesinde kuşların, kedilerin sesini duyar. Ağaç yapraklarının sesini duyar. Okuldaki belli başlı seslerden, zil sesi, arkadaş ve öğretmen sesi, acil durum alarm sesleri duyar.

Okulunuzda Duyduğunuz Seslere Örnekler Veriniz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.