Okul Ve Sınıf Eşyalarını Özenli Kullanmazsak Neler Olur?

Bu yazımızda okul ve sınıf eşyalarını özenli kullanmazsak neler olur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların eğitim hayatı ömürlerinde uzun bir dönemi kapsamaktadır. Bir insan hayatında otalama 16 yıl eğitim görme dönemi yaşanır. Eğitim bir haktır. Devlet güvencesi altındadır. İnsan olmanın bir gereği ve ihtiyacıdır.

Bu nedenle eğitim ve öğretim çeşitli şekillerde sağlansa da okul binaları içinde eğitim ve öğretim verilmesi bir gelenek haline gelmiştir. Sınıfların, sıraların, tahtaların olduğu alanlarla eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle laboratuvarlar, bilgisayar odaları, dijital kütüphanelerle birlikte akıllı tahtalar, projeksiyon cihazları, bilgisayarlar da okullarda yerini aldı.

Bütün bu donanımı sağlayan cihazların, aletlerin, makinelerin korunması ve kollanması gerekmektedir. Bu nedenle geleneksel olarak ve doğru yapılarak bu eşyalar zimmetlenir. Bu zimmet işlemi kullanan kişinin üzerine olur. Bu da o eşyanın korunması için bir önlemdir.

Okul ve sınıf eşyalarının özenli kullanılmaması takdirinde bu eşyalar teknik sıkıntılardan yazılımsal ve donanımsal sorunlardan, doku yıpranmalarından dolayı bozulur. Kullanılamaz duruma gelebilir. Bu da eğitimin aksamasına neden olur. Eğitimin aksaması kısa vadeli tamiratlarla geçiştirilebilir. Fakat bu özensizlik devam ederse hiçbir tadilat aksamanın önüne geçemez.

Eğitimde aksama olursa, sınıfta bulunan öğrencilerin eğitim hakkı engellenmiş olur, öğretim verimsiz gerçekleşir, okulun ekonomik yapısı bozulur, devlet aldığı vergilerle yaptığı ve donattığı okulları yine aldığı vergilerle donatacağı için milletin cebinden fuzuli masraflar gereği paralar çıkmış olur.

Bu zincirleme etkide zararı en aza indirmek için başta okul ve sınıf eşyaları olmak üzere bütün kamu malları özenli, titiz, gereğince ve gerektikçe kullanılmalıdır.

Okul Ve Sınıf Eşyalarını Özenli Kullanmazsak Neler Olur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.