Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Öfkemizi Kontrol Etmek İçin Neler Yapabiliriz?

s16

Bu yazımızda öfkemizi kontrol etmek için neler yapabiliriz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar bir takım duygu ve düşünceler içgüdüsü altında dünyaya gelirler. Bu duygu ve düşünceler fıtridir. Yani yaratılış gereğidir. İnsan olma özelliğidir. İnsanın insan kalabilmesini sağlayan etkenlerdir. İnsanlar belli yaştan sonra bazı duygu ve düşüncelerini kontrol altına alabilmeyi başarabilirler.

İnsanlar, günlük hayatta birçok olayla karşı karşıya gelirler. Bir takım şiddete ve hiddete maruz kalabilirler. Bu sinirlenme ve hiddetlenme hallerine öfke durumları denir. Öfkelenme hali her insanın başına gelebilir. Öfkeli olmak insanın sağlıklı düşünmesini bir an olsun engelleyen bir olgudur.

Öfke insan psikolojisinde önemli bir yere sahiptir. Beyin ve kalp organlarının farklı farklı tepkiler vermesine neden olabilir. Öfkeli insanlar genelde sağlıklı düşünemez, iradeli hareket edemez ve karar verme yetilerini kaybedeler. Genelde zarar verici tavırlar içine girerler. Bu kişinin davranış, huy, karakter, meşrep, mizacı gibi etkenlerden ve genetik faktörlerden de etkilenebilir.

Bu nedenle öfkemizi kontrol etmemiz gerekir. Bunun için her zaman ön yargılardan arınmak gerekir. Daha sonra hemen konum değiştirmek gerekir. Öfke anında konuşma durumunda olan insan daha fazla bağırmaktansa susmayı tercih etmelidir.

Elinde bir işle uğraşan kişi işini bırakmalıdır. Elinde herhangi bir kesici, delici veya zarar verici alet bulunduran bırakmalıdır. Öfke durumundaki halden bir an önce kurtulma yolu tercih edilmelidir. Koşan, yürümeli, yürüyen oturmalı, oturan yatmalıdır.

Atalarımız öfkeyle kalkan zararla oturur diyerek bu durumun vahametini ortaya koymuşlardır. Bu değerlendirmeleri daha önceden alışkanlık haline getirmek öfke halinin daha zararsız geçmesine neden olacaktır.

Öfkemizi Kontrol Etmek İçin Neler Yapabiliriz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, öfke kontrolü ödevim kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

Yorum Yaz