Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2021

Nutuk Özeti ve Kahramanları Kısa

Nutuk kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Nutuk özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Nutuk Kitap Özeti ve Kahramanları

Nutuk, konuşma, seslenme, hitap etme anlamlarında kullanılan bir kelime olarak Türkçe’de söylev olarak da bilinmektedir. Nutuk deyince akla, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyet döneminde onuncu yıl münasebetiyle parti kongrelerinde yaptığı genel kurul konuşmaları gelmektedir. Nutuk, hitabe şeklinde kağıttan nakledilen sözler olarak hazırlanan bir metindir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından okunan metin daha sonra tab edilmiştir. Nutuk’ta 1919 – 1927 yılları arasında geçen siyasi, sosyal, dini, politik, bilimsel ve tarihi olayların akışı ve gerçekleşme sebep ve sonuçları, dönemin kişilerinin şahitlikleri ve ifadeleriyle anlatılmaktadır. Nutuk Milli Mücadele ve cumhuriyetin ilk inkılaplar dönemini anlatmaktadır.

Nutuk’un dili eski konuşma dilinde ağır ve akıcı olarak yazılmıştır. Bir hitabe şeklinde okunduktan sonra ilk kez eski yazıyla basılmıştır. Harf İnkılabı ile basımı arasında bir sene fark olduğundan daha sonradan latinize edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta, Milli Mücadele’nin başlangıç vetiresini, Samsun’a çıkışını, Amasya Genelgesi’ni, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni, Ankara’da meclis açılışını, cumhuriyetin ilanını ve yapılan inkılapları anlatmaktadır. Bazı siyasi olaylardan ve anlaşmalardan da bahsederek tarihin bir kısmında yazılı kaynak oluşturmaktadır. Sevr, Lozan, Montrö gibi proje ve anlaşmalardan bahsetmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş vetiresini aktardıktan sonra, alınan kararların, uygulanan siyasi yöntemlerin ve gelişmelerin analizini yapar ve Türkiye’ye yeni bir gelecek çizerek muasır medeniyetler seviyesine ilerlemede yol gösterir. Nutuk bu nedenle önemli bir eser olarak, Mustafa Kemal’in fikir dünyasını da göstermektedir.

Kahramanlar: Eserde Mustafa Kemal’in temas ettiği dönemin siyasi şahsiyetleri yer almaktadır.

Nutuk Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar bu nutuğun içeriği değil üslubudur . Siteyi kötülemek istemem ama sizin de eğer bir ödeviniz varsa (nutuk özeti) bu yazyıyı hocanız anlar hemde rahatlıkla . Lütfen dikkat edin siteyi beğenen kişiler
  bu bir özet değil bence

 2. irem dedi ki:

  Nutuk özel isimdir büyük harfle başlar

  1. Johny Sins dedi ki:

   Malmısın irem hem isim olmayan anlamı da var

 3. arzu dedi ki:

  nutuk kitap özeti çok işime yariyicak çok teşekkürler

 4. Bahar dedi ki:

  Bence de çok güzel

 5. Ayten dedi ki:

  Bu yazınızda nutuk özet şeklinde çok güzel aktarılmış. Bence bu özet ile nutuk konusunda bir çok bilgi sahibi dahi olunabilir. Çok güzel bir özet yazısı olmuş.

  1. pakize dedi ki:

   oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

Yorum Yaz