Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Nüfus Mübadelesi Nedir?

Aşağıda nüfus mübadelesi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Tarihte yaşanan en yakın nüfus mübadelelerinden biri de Türk – Yunan Nüfus Mübadelesi olarak bilinmektedir. Belli bir esasa dayanarak devletlerin farklı devlet topraklarındaki tebaalarının ülkelerine geçmeleri anlamına gelmektedir. Türk hükümeti altında yaşayan Yunanların, Yunan hükümeti altında yaşayan Türklerin yer değiştirmesi bir mübadele örneğidir.

Nüfus Mübadelesi, Lozan Barış Konferansı’ndan sonra 1923 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında yaşanmıştır. Dini esasa dayanarak yapılan nüfus değişikliğinde Türkler, Yunan topraklarından Türk topraklarına, Yunanlar, Türk topraklarından Yunan topraklarına geçmişlerdir. Böylece nüfus mübadelesi gerçekleşmiştir. Tarihteki en önemli nüfus mübadelelerinden biri olarak bilinmektedir. Cumhuriyetin kurulmasından önce gerçekleşen bu olayda Türkiye devletinin sonradan kurulması için de hazırlıklar olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berfu dedi ki:

    Şu Nufüs mübadelesi yüzünden dedelerim babaannem neler çekmiş biliyor musunuz biz Selanik göçmeniyiz. O dönemde sürülmüş dedelerim oradan ve ülkemize dönene kadar neler çekmişler.

Yorum Yaz