Nevruz Bayramı ile İlgili Kısa Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Nevruz Bayramı ile İlgili Kısa Bilgi

Aşağıda nevruz bayramı ile ilgili kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Toplumda bazı geleneksel olarak kutlanan bayramlar bulunmaktadır. Nevruz da geleneksel olarak kutlanan bayramlardan biridir. Mevsimsel bir bayram olarak kutlanmaktadır. Belli bir coğrafyaya özel olarak kutlanmaktadır. Araplar, Kürtler, Farslar ve Türkler tarafından kutlanan bir bayram olarak bilinmektedir.

Nevruz, Farsçada yeni gün anlamına gelmektedir. Bunun anlamı ise baharın ilk günleri olarak bilinmektedir. İlkbaharın başlangıcı olarak yeni gün bayramı şeklinde Nevruz olarak kutlanmaktadır. Nevruz Bayramı dini bir bayram değildir. Geleneksel olarak kutlandığından örf ve adet ağırlıklı ritüeller içermektedir.

Nevruz uzun yıllar boyunca Asya topraklarında kutlanmaktadır. Nevruz 21 – 22- 23 Mart günleri olarak kutlanmaktadır. Bugünde örf ve adetlere uygun olarak bazı faaliyetler yapılmaktadır. Geleneksel yiyecek ve içecekler ikram edilmektedir. Geleneksel kıyafetler giyilerek yöresel oyunlar oynanmaktadır.

Nevruz birlik ve beraberliğin simgesi olarak kutlanmaktadır. Barış ve huzurun toplumda yerleşik hale gelmesi bakımından oldukça önemlidir. Nevruz günlerinde ateşten atlama faaliyetleri bir ritüel olarak yapılmaktadır. Barışın simgesi olarak kutlanan bir gün olup baharın gelişi sebebiyle yaşanan sevincin paylaşması amacını taşımaktadır.

Nevruz günümüzde de kutlanmaya devam etmektedir. Şehirlerde ve köylerde bayram olarak kutlanmakta ve özellikle köylerde çeşitli köy faaliyetlerinin yapılmasıyla yaşatılmaya çalışılmaktadır. Çünkü köy toplumları tarım toplumları olduğu için mevsim geçişleri ayrıca önemsenmektedir.

Nevruz Bayramı ile İlgili Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    İYİ Kİ NEVRUZ BAYRAMI VAR.

  2. türkan dedi ki:

    Nevruz bayramı hemen gelse dört gözle bekliyorum. Çünkü bizim buralarda nevruz bayramı çok eğlenceli geçer. Güzel yemekler yapılır toplu kutlamalar ateşten atlamalar daha neler neler.

Yorum Yaz