Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Namaz Nasıl Kılınır Kısaca

c14

Bu yazımızda namaz nasıl kılınır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Namaz, İslam’ın direği olarak kabul edilen bir ibadettir. Allah’ın emridir. Farz olan namazlar ve nafile olan namazlar vardır. Namaz bedenle yapılan bir ibadettir. İnsan bedeninin şeklen bir takım hareketler sergilemesiyle yapılan bir ibadettir.

Namaz ibadetin her hareketi farz, vacip ve sünnettir. Namaz kılınırken içinden ve dışından olmak üzere 12 farz bulunmaktadır. Bu farzların 6’sı namaza başlarken 6’sı da namazın içindeyken farzdır. Namaz için önce abdest almak gerekir. Abdestin de dört farzı vardır. Elin yüzün yıkanması, kolların dirseklerle birlikte yıkanması, başın ¼’ünün mest edilmesi ve ayakların topuklarla yıkanması farz olarak abdest almaktır.

Namaz kılmak için abdestle başlayan temizlik süreci namaz için şekillenir. Hadesten taharet, namaz kılınacak yerin temizlenmesidir. Necasetten taharet, namaza engel kan, idrar, meni gibi pislik unsurlarının temizlenmesi gerekir. Setri avret olarak mahrem yerlerinin iyice kapanması gerekir. Kıbleye yönelmek gerekir. Namaz için niyet edilir. Bunlardan önce namaz vaktinin girmesi gerekir.

Namaz kılınırken, iftitah tekbiri getirilir. Başlangıç tekbiri olarak Allahu Ekber denir ve eller kulaklara kadar kaldırılır ve bel bölgesinde bağlanır. Bu duruş kıyamdır. Kıyamdayken kıraat okunur. Kıraat Kur’an-ı Kerim’den ayetler okumaktır. Farz olarak yeter. Bundan önce Subhaneke ve Fatiha okunur. Kıyamın sonunda okunacak dualar bittiğinde ruküya gidilir. 3 defa Subhanerabbielazim denir. Eller bağlanmadan kıyama kalkılır SemiAllahulimen Hamideh denir, secdeye gidilir, 3 defa  SubhanerabbielAla denir. Ara tahiyyat yapılır bu kısa oturuştur. Secde tekrarlanır. Her harekette AllahuEkber denir. Rekatlar bittikten sonra tahiyyatta dualar okunur, önce sağa sonra sola selam verilerek namaz sonlandırılır. Bunlar namazın farzlarıdır. Vacip, sünnet, müstehapları için kitaplara bakılmalıdır.

Namaz Nasıl Kılınır Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz