Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda namaz kılarken nelere dikkat etmeliyiz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Namaz, İslam’ın beş şartından biridir. Dolayısıyla farzdır. Farz namazlar ve sünnet namazlar olarak sınıflandırılır. Vacip ve nafile olanları da vardır. Farz namazlar günde beş vakittir. Bunun haricinde Cuma farzı namazı, cemaatle kılınma zorunluluğu taşır. Cenaze namazı farzı kifayedir. Yani birkaç Müslüman cenaze namazı kılarsa diğer Müslümanlar’ın kılmasına gerek kalmaz. Bayram namazı vaciptir. Kılınması gerekir ve cemaatle kılınır.

Namaz kılarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlar, farz, vacip, sünnet, mustehap olarak değişir. Farzlar, vacipler yapılmalıdır. Yapılmazsa namaz olmaz. Farzın geciktirilmesi ve vacibin bırakılmasında sehiv secdesi gerekir.

Genel olarak namaz kılarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Abdestli olmak gerekmektedir. Abdest almak farzdır. Boy abdesti, normal abdestin yerine geçebilir. Fakat abdest de vakitlidir. Bir abdeste en fazla 2 vakit namaz kılınması uygun görülmüştür.

Namaz kılacak kişinin uygun bir biçimde vücudunu örtmesi gerekir. Avret mahallerinin gözükmemesi ve açılmaması gerekir.

Namaz kılarken, namaza engel olacak necis şeylerin bertaraf edilmesi gerekir. Kan, idrar, meni necasettir. Namaz kılınacak yerin temiz olması gerekir. Necaset olan şeylerin temizlenmesi gerekir.

Namaz kılarken mutlaka kıbleye yönelmek gerekir. Farz namaz kılınacaksa vaktinin girmesi beklenir. Namaz kılmaya niyet edilir.

Namaz içerisinde kıyam ayakta durma, kıraat Kur’an okuma, rüku eğilme, secde yere kapanma, tahiyyat oturma faaliyetleri tam yapılmalıdır.

Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.