Müzik Nedir Kısaca

Bu yazımızda müzik nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müzik, insanların uzun yıllar önce keşfettiği bir sanattır. Vurmalı, üflemeli, yaylı olarak ayrılan enstrümanları vardır. Müzik ritmik olarak ses çıkarmaya dayanır. Ritmik seslerin ahenginin ses frekanslarına dönüşmüş halidir.

Müzik, duygu ve düşüncelerin beceriler eşliğinde tek sesli veya çok sesli bir biçimde ifade ediliş şeklidir. Bir düzen gerektirir. Bu nedenle düzen içinde çalınmış ve söylenmiş seslerin bütünü olarak da bilinir. Notalarla enstrümantal bir seviyeye ulaşır.

Müzik sanat olarak icrasında eğlence amacı güdülmüştür. Ses çıkarma faaliyetleri haberleşme olarak ihtiyaç haline gelmiştir. Zamanla estetik kaygılar müziği bir sanat haline çevirerek şekillendirmiştir. Müzik duygu ve düşünce yoğunluğunun beceri ile birleşmesinden çıkan bir üründür.

Müzik, doğanın bir kanunudur. Doğadaki ahengi müzikal anlamda ifade ediş biçimlerinde ritmik düzenler ortaya çıkmıştır. Kalbin atışı bile her zaman aynı düzeyde değildir. Yani kaotik bir biçimde atan kalp bir düzen oluşturmaktadır.

Beyin düşündüğü zamanlarda ritmik sesler çıkararak müzik oluşturmaktadır. Biyolojik olarak anatomik ve fizyolojik etkiler barındıran müzik, insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca psikolojik temelli de etkiler oluşturmaktadır.

Bir tedavi çeşidi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca milli değerler taşıması da tamamen psikolojiktir. Doğu kültüründe müzik ritimleri perde perde iner ve çıkar. Batı kültüründe ise müzik ritimleri ani iniş ve çıkış gösterir. Bu asabiye psikolojik olarak yerleşik bir hal almıştır.

Müzik Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.