Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Mustafa Kemal Yeni Türk Harflerinden Neler Beklemektedir?

c17

Bu yazımızda Mustafa Kemal yeni Türk harflerinden neler beklemektedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde Arap Alfabesi kullanılıyordu. Resmi işlerde farklı bir dil sosyal hayatta farklı bir hakimdi. İslam harfleri olarak kabul edilen alfabede Osmanlı Türkçesi herkes tarafında kullanılan özgün bir dildi.

Osmanlıca, Osmanlı Devleti’nin çok uluslu yapısına uygun olarak herkes tarafından ortak bir dil şeklinde kullanılmaktaydı. Osmanlı’nın zengin dil anlayışı hakim olduğu topraklarda varlığını sürdürmekteydi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı siyasi, idari ve iktisadi sorunlar yaşamasıyla, savaşta verilen kayıpların milyonu bulması nüfusun yoksullukla mücadele etmesiyle birlikte yetişmiş insan sayısının da azlığı okuma yazma bilmeyenlerin evlerinde kalmasıyla halk okuma yazma konusunda gerideydi.

Ulus – devlet anlayışıyla kurulan Türkiye’de bir de özgün bir dil oluşturmak gayesiyle milliyetçilik ilkesi doğrultusunda harf inkılabı yapılarak yeni bir alfabe ve dil oluşturma yoluna gidilmiştir. Latin Alfabesi2nin kabul edilmesiyle okuma ve yazma oranın arttırılması, yeni bir dil anlayışının oluşması, yerleşik hale gelerek gelişmesi amaçlanmıştır.

Bu nedenlerle yapılan harf inkılabında, Türkiye’de insanlar yavaş yavaş günümüz Türkçe’sini konuşmaya başlayarak, yazıya geçirmişlerdir. Osmanlıca’dan birçok eser latinize edilerek Türkçe’ye kazandırılmıştır. Böylelikle kültürel devamlılığında sağlanmasıyla Türkçe gelişerek zengin bir halini almıştır.

Şiirde, sanatta ve edebiyatta yeni dilin kullanılmasıyla yerleşik hale gelmesi ve benimsenmesi kolaylaşan yeni dilde Türk Harfleri eğitim ve öğretimde bir program şeklinde aktarılıp disiplinler halinde öğretilmektedir.

Mustafa Kemal Yeni Türk Harflerinden Neler Beklemektedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz