Muson İkliminin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir?

p16

Bu yazımızda muson ikliminin yaşandığı ülkeler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sürekli yağış görülen ve rüzgar geçişleri gözlenen bir iklim türüdür. Hakim olduğu kuşak boyunca makroklima etki gösterir. Güney kuşağında Hindistan, Çin, Avusturalya, Amerika’nın bir bölümünde kendini gösterir.

Coğrafik özelliklerin yeryüzü şekillerine göre etki alanı değişmektedir. Oldukça sık yağışlar görülür. Sıcaklık ortalamaları 10 santigrat derece altına düşmez. En yüksek hacimde yağış olan durumlarda 12 bin milimetre yağış görülmektedir.

Muson ikliminde, yağışların fazla olması hakim olduğu alanlarda sel felaketlerinin yaşanmasına neden olur. Tik ağacı olarak özgü bir bitki örtüsü bulunmakla beraber yayvan yapraklı ağaçlardan oluşan orman alanlarının görüldüğü bir iklimdir.

Toprak yapısı kumlu, humuslu yer yer verimli alüvyon toprak olarak şekillenmektedir. Muson iklimi kendine has özelliklerini yerel alanlarda da dağ ve yamaçları aşan ve etkisini gösteren bir havaya sahiptir.

Yaz ayları bazen kuru, sert rüzgarlara neden olsa yağışlar devam ettiği için deniz esintileri uzun süreli olarak devam etmez. İnsanların oldukça zorlandığı bu iklim türünde tarımın, ticaretin gelişmesi yine de sağlanmıştır.

Muson ormanları, derin ve yoğun yeşillik alanlardan oluşur. Muson yağmurları denilen şiddetli yağışlara sebep olan dönemleri de bulunmaktadır. Muson yağmurları sıcaklık farklılıklarının oluşmasına, rejimin düzensizleşmesine, toprak kaybına, can ve mal kaybına neden olabilecek çapta güçlü bir iklimsel olaydır.

Muson İkliminin Yaşandığı Ülkeler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.