Mukabele Nedir Niçin Okunur Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda mukabele nedir niçin okunur nasıl yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim’i ibadet olarak okurlar. Nitekim Kur’an-ı Kerim okumak bir ibadettir. Okumanın farz olduğu ve sünnet olduğu yerler vardır. Dinlemek de farzdır. Kur’an-ı Kerim okunan bir mecliste oturup dinlemek iman şartıdır.

Kur’an-ı Kerim okumaya tilavet denir. Kur’an-ı Kerim bireysel veya toplu olarak okunabilir. Toplu okuma biçimleri evlerde, camilerde, kütüphanelerde veya hususen tahsis edilen yerlerde yapılabilir. Kur’an-ı Kerim’in toplu bir şekilde okunması, bir kişinin sesli okuyup, diğer veya diğerlerinin sesli okunan tilaveti yüzünden takip etmesi mukabeledir.

Mukabele, sünnettir. Belli bir zamanı yoktur. Fakat Kur’an-ı Kerim’in Ramazan ayında inmiş olması hasebiyle özellikle Ramazan aylarında dini bir etkinlik olarak gündüzlerin değerlendirilmesi için insanların bir araya gelerek yaşattığı bir sünnettir. Bu nedenle mukabele daha çok Ramazan ayında okunur.

Mukabele okumak sünnet olduğu için çok sevaptır. Mukabeleye, Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyen insanlar da katılabilir. Mukabele dinlemek de sevap kazandırır. Bir Kur’an halkası oluşturmak gayesiyle, dinin ihyasında mukabeleler, Ramazan aylarının güzelliklerindendir.

İnsanların Kur’an merkezli bir araya gelmesi, hatimler indirmesi, hal hatır sorması, sosyal bir etkinlik olarak toplumun birbirine yakınlaşmasını, kaynaşmasını, yardımlaşmasını, dayanışmasını sağlar. Maddi ve manevi paylaşmayı arttırır.

Mukabelenin belli bir saati yoktur. İnsanlar için en uygun saatte buluşma planlanır ve yer belirlendikten sonra mukabele zaman ve mekandan bağımsız olarak okunur.

Mukabele Nedir Niçin Okunur Nasıl Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.