Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Mor Salkımlı Ev Özeti Kısa

Mor Salkımlı Ev kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Mor Salkımlı Ev özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Mor Salkımlı Ev Kitap Özeti

Mor Salkımlı Ev eseri, Halide Edip Adıvar’ın 1918’e kadar olan çocukluk anılarının da anlatıldığı bir kitaptır.

Özet

Halide Edip, saray murahhaslarından biri olan Mehmet Edip’in kızı olarak dünyaya gelir. Küçük yaşta annesini veremden kaybeder. Buhranlı yıllar yaşar. Babasına düşkün hale gelir. Beşiktaş’taki mor salkımlı evleri onun hayat yuvası olur. Acı tatlı bütün her şeyi burada yaşamaya başlar. Anneannesi ve annesinin bir önceki evliliğinden olan ablası ile yakınlığı çok fazladır.

Babası bir daha evlenir. Üvey annesiyle tanışmak zorunda kalır. Sarayda yaşarlar. Buraya alışamaz ve mor salkımlı eve geri döner. Okumaya alışkanlık kazanır. Merakı okula erken başlamasına neden olur. Çeşitli özel dersler alır. Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ne girer. Burada Matematik dersleri alması icap eder.

Özel ders hocası Salih Zeki Bey ile tanışır. Daha sonra evlenmeye karar verirler. Halide Edip, babasının çok evlilik yapmasından mustarip olarak buna karşı bir tavır içindedir. Birçok yerde öğretmenlik yaparken, neşriyata da merak salar. Salih Zeki’nin tekrar evlenme isteği üzerine ayrılırlar. Milliyetçilik akımlarına kapılır, Ziya Gökalp ile ters düşer ve ayrılır.

Müfettiş vazifeleri yürütür, yoksul ailelerle tanışır. Farklı hayatlar tecrübe eder. Adnan Adıvar ile evlenir. Mutlu bir hayatı olur. Mor salkımlı evde mutlu anılarını biriktirir. Romanlar yazmaya başlar. Okuma alışkanlığı bir derinliğe dönüşür. Zor hayatında Rıza Tevfik, Tevfik Fikret gibi isimlerle de teşriki mesaisi olmuştur.

Mor Salkımlı Ev ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tegguk dedi ki:

    Emeğiniz için teşekkür ederim. Sınav sorumdu, umarım yüksek alırım 👏🏻

  2. meltem dedi ki:

    ödevim sonunda bitti, mor salkımlı ev kitap özeti kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

  3. Hürü dedi ki:

    Öğretmen Mor Salkımlı Ev özet yazın dedi kitabı okudum ama özeti buradan yazdım çünkü bu yazı benim hazırladığım özetten daha da güzel olmuş =)

Yorum Yaz