Mitoz Ve Mayoz Bölünme Hangi Canlılarda Görülür?

Bu yazımızda mitoz ve mayoz bölünme hangi canlılarda görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bölünme, canlı hayatının devam edebilmesi için bir zorunluluktur. Vücut hücrelerinde ve üreme hücrelerinde hücre bölünmesi farklı biçimlerde gerçekleşerek büyüme, gelişme ve onarımı sağlar. Hücre bölünmesi her canlının ortak özelliğidir.

Vücut hücrelerinde görülen bölünmeye, mitoz bölünme denir. Üreme hücrelerinin bölünmesine ise mayoz bölünme denir.

Hücre bölünmesi canlılığın devamı için şart olduğundan bütün hücrelerde görülür. Mitoz bölünme her canlıda gerçekleşir. Vücut hücrelerinde meydana gelir. Bir canlının doğumundan ölümüne kadar her aşamada mitoz bölünme gerçekleşir.

Kan, sinir, çizgili kas, üreme, retina hücrelerinde mitoz bölünme görülmez. Mitoz bölünme sonucunda ana hücreye benzer iki hücre meydana gelir. Bu çoğalma büyüme ve gelişmeyi sağlar ve vücutta onarıma neden olur.

Mayoz bölünme, eşeyli üreme yapan bütün ökaryot hücrelerde görülür. Mayoz bölünme üreme hücrelerinde gerçekleşir. Vücut hücrelerinde görülmez. Eşeysiz üreyen canlılarda, prokaryotlarda mayoz bölünmeye rastlanmaz. Mayoz bölünme neslin devamı için gerekli olan bölünmedir.

Mayoz bölünme sonucunda dört hücre oluşur. Bu hücrelerin kromozom sayıları birbirinden farklıdır. Mayoz bölünme sonucunda kromozom sayısı yarıya iner. Erkekte sperm hücreleri, kadında yumurta hücreleri mayoz bölünmenin başlamasını sağlar.

Mayoz bölünme esas olarak neslin devamını sağlar. Mitoz bölünme ise büyüme, gelişme ve onarımı sağlayan hücre bölünmesidir. Her hücre hayatını devam ettirmek için bölünür. Eşeyli ya da eşeysiz üreme gerçekleştiren her canlı varlığın amacı budur.

Mitoz Ve Mayoz Bölünme Hangi Canlılarda Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

9 yorum

  1. Hiç bir işe yaramadı desem yalan olur yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.