Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Misafirlik Konulu Deneme Yazısı

Bu yazımızda misafirlik konulu deneme yazısı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan yaratılış fıtratı gereği sosyal bir varlıktır. Doğal çevresiyle sürekli iletişim halindedir. Kendine yapay bir çevre oluşturarak sosyal hayatına devam eden insan, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma içinde olmaya mecburdur.

Yalnız yaşamak insanın fizyolojik, sosyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaz. Bu nedenle insan evlenir, aile kurar, yuva kurar, akraba edinir, dostluk kurar, arkadaş edinir. Bütün bu insan ağı içinde her bir insan bir birey olarak sosyal hayatına devam ederken yeni ilişkiler kurmaya da devam eder.

Bu ilişkiler düzleminde insanların maddi ve manevi olarak paylaşımları söz konusudur. Fikir ve his bağlamında insanlar yine birbirlerine muhtaçtır. Bu gerçeklikler karşısında sosyal hayatımızda bin bir emekle kurduğumuz yuvalarımıza, evlerimize, en yakın veya çok uzak ilişkiler kurduğumuz insanları davet ederiz.

Bir yerde geçici bir süreyle ziyaret gerçekleştirme faaliyetini, misafirlik denir. Bizim toplumumuzda misafir Allah’ın bir nimetidir. Misafir, yedirilir, içirilir, dinlendirilir, misafirle hasbihal edilir, dertleri dinlenir, gerekirse çözümler üretilir. Bu nedenle bütün dünyada misafirperver bir millet olarak biliniriz.

İnsana değer verme faaliyetlerinin en anlamlısı olan misafir ağırlama, misafire hoş davranma, misafirin gönlünü etme çabaları, temel insani ilişkiler düzleminde gelişerek, insani değerlerin yerleşik hale gelmesini, insani değerlerin yücelmesini sağlar.

Misafir olmak, misafir gelmek veya gitmek, özel hayata saygı göstermek, insanı sevmek, ahlak kurallarını benimsemek, hakka riayet etmek gibi eylemleri de barındırdığından bir ahlak ve kültür etkinliği olarak da değerlendirilmelidir.

Misafirlik Konulu Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülnur dedi ki:

    Bizimle paylaştığınız misafirlik ile ilgili deneme yazınız aşamalara uygun olarak ve en önemlisi de misafirliğin önemini ve değerini çok güzel bir şekilde anlatılarak kaleme alınmış sağ olun.

Yorum Yaz