Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır Kompozisyon Konuşma

Bu yazımızda misafir on kısmetle gelir birini yer dokuzunu bırakır kompozisyon konuşma kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bizim toplumumuzda misafir çok değerlidir. Bu nedenle her ne yapılırsa yapılsın aniden çıkıp gelecekler için, yolda kalmışlar için, düşkünler için, yetim ve öksüzler içi mutlaka bir pay bırakılarak yapılır. Mesela, sofralarımızda ailedeki kişi sayısından biraz fazla kişi varmış gibi hareket edilerek sofralar kurulur.

Bunun sebebi, misafirin gelme ihtimaline binaen yapılan bir hazırlık olmasıdır. İkram etmek peygamber sünnetlerindendir. Misafire ikram etmek ve bu konuda acele davranmak sünnettir. Aynı zamanda misafirin ikramı geri çevirmesi sünnete göre de terstir. İkram edilenden muhakkak alınır.

Bütün bu sosyal ve dini boyutlarla birlikte misafirin kutsiyeti, yine misafire hasredilir. Yani misafir geldiği zaman rızkıyla gelir, sofrayı ve haneyi bereketlendirir, bu bereket paylaşma ve yardımlaşma duygularının samimiyetiyle çoğalır. Bunun için misafir on kısmetle gelir birini yer dokuzunu bırakır, demişizdir.

Bir atasözü olarak bu söz, sosyal, kültürel ve dini dokularımızın ne kadar dinamik ve yerinde olduğunu gösterir. Geleneklerimize ve göreneklerimize bağlı bir millet olduğumuz için misafire de hürmetle hizmet etmeyi şiar edinmişiz. Bunun dinin esasta ise bereket getireceğine inanmışızdır.

Misafirin bereketiyle gelmesini bu kadar güzel anlatan başka bir söz yoktur. Gelişen ve değişen zaman misafirlik kültürünü can çekiştirse de bu atasözünün her daim yaşatılması gerekmektedir.

Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır Kompozisyon Konuşma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

  1. yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.