Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Miraç Kandilinde Ne Olmuştur?

Bu yazımızda miraç kandilinde ne olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’da önemli olarak idrak edilen bazı geceler vardır. Bunlar üç aylar denilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarında bulunur. Regaip Gecesi, Miraç Gecesi, Beraat Gecesi, Kadir Gecesi bu gecelerdendir. Miraç ve Kadir Gecesi Kuranı Kerim’de bazı yönleriyle geçmektedir. Bu gecelere ait durumlar hadislerde zikredilmiştir.

Mira. Gecesi, kandil olarak idrak edilir. Miraç Gecesi, Recep Ayı’nın 27. Gecesi’ne denk gelmektedir. Kuranı Kerim’de bu gece Peygamber (a.s.)’ın gece yürüyüşü yaparak – isra- Beytül Makdis’e yolculuk ettiği geçer. Bu bir mucizedir.

İsra Suresi’nde Miraç’a ait olarak sadece bu bölümden bahsedilirken, hadislerde göğe yükselme ve Peygamber (a.s.), geleceğe dair şahitliklerinin anlatıldığı olaylar bulunur. Miraç Gecesi’nin yaşanmasının ardından Peygamber (a.s.), Mekkeli Müşrikler tarafından deli ilan edilse de sordukları sorulara doğru cevaplar vererek onları da şaşırtmıştır.

Ebubekir (r.a.), sıddık sıfatını almasına vesile olacak bir iş daha yaparak Peygamber (a.s.)’a doğrudan inanmıştır. Miraç Gecesi’nin yaşanmasının ardından Bakara Suresi’nin son iki ayeti de nazil olmuştur.

Miraç Gecesi’nin ardından namaz da farz kılınmıştır. Hicret dönemine kadar Müslümanlar, Mekkeli Müşriklerden eziyet görmeye devam etse de ibadet ve davalarından vazgeçmeyerek Peygamber (a.s.)’ın yanında bulunan ashap, Medine’ye göç etmek zorunda kalmıştır.

Miraç Kandili’ne sebep olan olaylar şu şekildedir:

*Peygamber (a.s.), Beytül Makdis’e gitmiştir.

*Göğe yükselip geleceğe dair olaylara şahit olmuştur.

*Namaz farz kılınmıştır.

*Bakara Suresi’nin son iki ayeti nazil olmuştur.

*Hazreti Ebubekir (r.a.) büyük bir sadakat örneği göstermiştir.

 

Miraç Kandilinde Ne Olmuştur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sevilay dedi ki:

    Öğretmenim Miraç kandilinde ne oldu diye bir ödev vermişti bu yazıyı buldum muhteşem olmuş ödevimi bu yazı kurtardı.

Yorum Yaz