Mimar Sinan Hakkında Bilgi Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Mimar Sinan Hakkında Bilgi Kısaca

Bu yazımızda Mimar Sinan hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mimar Sinan, Kayseri’nin Peçenek Türkleri’nden biri olarak devşirme yoluyla Acemi Oğlanlar Ocağı’na girmiştir. 1489 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Mimar Sinan, Osmanlı ordusuna girince Türk ve Müslüman bir ailenin yanında yetişmiş, Müslüman olarak askerlik yapmaya başlamış. birçok sefere katılarak önemli başarılar elde edip hasekilik unvanına kadar ulaşmıştır.

Prut Nehri’nin aşılması gerektiği bir sefer sırasında yaptığı köprüyle dikkat çekmiştir. Elli yaşındayken mimarlığa başlamıştır. Kırk dokuz yıl mimarlığını sürdürmüştür. Mimarlık hizmetinde birçok cami, han, hamam, medresei kervansaray, köprü ve çeşme inşa etmiştir. Özellikle İstanbul’da ve civarında, balkanlarda hala yaşayan eserleri vardır. 1588 yılında vefat etmiştir. Çıraklık eseri Şehzade Camii, kalfalık eseri Süleymaniye Camii, ustalık eseri de Selimiye Camii şeklindedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tansel dedi ki:

    Mimar Sinan; Ülkemizde en görkemli eserleri veren eserleri günümüze kadar hala ilk gün gibi gelmiş saray baş mimarıdır. Ünü dünyaya kadar salınmış bu mimar bizim en değerli mimarlarımızdandır.

Yorum Yaz