Milli Kültürümüz İle İlgili Hikaye Kısa

Bu yazımızda milli kültürümüz ile ilgili hikaye kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Trabzonlu iki arkadaş olarak Cevdet ve Osman aynı üniversiteyi kazanan iki hemşehri olarak aynı bölümde okuyan gençlerdi. Bu gençler memleket meselelerini ve havalarını konuşurken hemşehri olduklarını fark etmiş ve kanları birbirine kaynamış, içleri birbirlerine ısınmıştı.

Trabzon’un havası, yemeği, insanı farklı farklı zenginlikleri Osman ve Cevdet her karşılaştığında bahse konu olur ve uzun uzun anlatılırdı. Cevdet ve Osman’ın diğer arkadaşları bu konuşmalara katılırdı. Cevdet ve Osman, İzmit’te okuyan iki genç olarak beraber eve çıkmaya karar vererek dostluklarını pekiştirmek istediler.

Her genç gibi üniversitenin havasından, suyundan yararlanmak istediler. Akıllarına Karadeniz oyunlarını tanıtmak için bir kulüp kurmak geldi. Fakültenin ilgili öğretmeni ile görüşmeler ayarlamak için danışman öğretmenlerinin yanına gittiler. Durumu izah ettiler. Öğretmenleri çok sevinmişti. Hemen onları kültür ve sanat işleriyle ilgilenen fakülte biriminin başkan öğretmenine yönlendirdi.

Osman ve Cevdet çok heyecanlandı. Mesut Hoca ile görüştüler. Kulüp kurma fikirleri olumlu karşılandı. Dekanlık ve rektörlük haberdar edildi ve resmi işlemlerin sonunda kulüp kuruldu. Cevdet ve Osman Karadeniz oyunlarından horonu tanıtmak için fakültede kayıtlar başlattı. Birçok öğrenci kulübe kaydoldu ve ayarlanan bir hoca sayesinde horon oynamayı öğrendiler.

Horon oynamayı öğrenen öğrencilerle birlikte Cevdet ve Osman, civar ilçelerde ve semt ilkokullarında horon oyunları oynayarak Karadeniz kültürünü tanıtan etkinliklerde boy gösterdiler. Memleket sevdalısı iki genç Karadeniz’in İzmit başta olmak üzere civar ilçelerde tanıtılması için başlattıkları bu etkinlikler nedeniyle çok gururluydular. Hiç ayrılmadan fakülte yılları boyunca kulüp çalışmalarını sürdürdüler.

Milli Kültürümüz İle İlgili Hikaye Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.